کد خبر: 8661
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
635

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: امسال دومین سال زراعی متوالی است که مجموع بارش استان بیش از میانگین بلند مدت ۳۰ ساله است اما این بارندگی‌ها نتوانسته کم‌بارشی انباشته بلندمدت استان را جبران کند.

به گزارش روستانیوز به نقل از تسنیم، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد. محسن حیدری در این دیدار با اشاره به اهمیت هواشناسی در توسعه پایدار اظهار داشت: ویژگی های اقلیمی و شرایط جغرافیایی متفاوت شهرستان‌های مختلف استان نیازمند الگوهای توسعه‌ای متفاوت است به نحوی که بیشترین سازگاری اقلیمی را داشته باشد.

وی ادامه داد: اختلاف دمای رکوردهای دمایی استان که سردترین آن با  دمای منفی ۲۲ درجه سلسیوس در زاهدان و گرمترین آن با دمای ۵۱.۷ درجه سلسیوس در راسک روی داده حدود ۷۴ درجه سلسیوس است که خود این موضوع نشان دهنده تفاوت های آشکار وضعیت اقلیمی نقاط مختلف استان است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه فرایند توسعه پایدار در میان تفاوت‌های اقلیمی تنها با سازگاری اقلیمی میسر می‌شود، افزود: پیوست‌های اقلیمی ضامن توسعه پایدار است.

حیدری به وضعیت دریافت نزولات جوی استان اشاره کرد و گفت: امسال دومین سال زراعی متوالی است که مجموع بارش استان بیش از میانگین بلند مدت ۳۰ ساله است اما این بارندگی‌ها نتوانسته کم‌بارشی انباشته بلندمدت استان را جبران کند.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان ۲۱ سال است که درگیر خشکسالی است، افزود: بررسی‌های ما نشان می دهد که میزان بارش استان از ابتدای سال ۱۳۶۷ تا پایان سال ۱۳۹۶ با روند کاهش حدود ۲۰ میلی متر در هر دهه مواجه شده است‌.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: اگر حدود ۱۵ سال متوالی جمع بارش سالانه استان بیش از ۱۵ درصد از نرمال باشد، آن موقع می توان گفت شرایط ما به حالت نرمال بازگشته است.

حیدری در ادامه به تشریح انواع خشکسالی در استان پرداخت و گفت: اگرچه امسال میزان بارش های استان به بیش از نرمال رسیده اما هنوز سیستان و بلوچستان با هر چهار خشکسالی هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی و اقتصادی-اجتماعی درگیر است.

وی تصریح کرد: اکنون سطح آب بسیاری از سفره های آب زیرزمینی استان کاهش یافته که جبران این  کاهش نیازمند سال ها بارش نرمال است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به وضعیت زیرساختی هواشناسی استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۱۲ ایستگاه سینوپتیک و ۸ ایستگاه خودکار هواشناسی  در استان فعال است که برای رسیدن به استاندارد‌ها باید بیش از ۶۰ ایستگاه جدید در استان احداث شود.

حیدری در ادامه با اشاره بر اهمیت حمایت مجلس شورای اسلامی برای توسعه هواشناسی کشور گفت: امیدواریم با حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بتوانیم بسیاری از عقب افتادگی های زیرساختی هواشناسی را جبران کنیم.

در ادامه این نشست فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأیید اهمیت هواشناسی در توسعه گفت: از توسعه هواشناسی به ویژه هواشناسی استان استقبال کرده و برای این موضوع تلاش می کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =