کد خبر: 8658
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
میگو

رییس سازمان شیلات ایران با بیان این که امسال حداقل ۱۲ هزار هکتار از اراضی مستعد زیر کشت میگو رفته است، پیش‌بینی کرد: میزان تولید میگوی پرورشی در سال ۹۹ به رقمی بالغ بر ۵۲ هزار تن برسد.

به گزارش روستانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر نبی‌اله خون میرزایی در گفتگویی افزود: با توجه به اقدامات زیرساختی و سیاست‌های حمایتی در بخش شیلات کشور، تولید آبزیان به یک میلیون و ۲۸۲ هزار و ۴۵۷ تن رسیده است که رقم قابل توجهی است.

وی اظهار داشت: از این میزان تولید ۵۲۶ هزار و ۷۲۹ تن از محل آبزی‌پروری و ۷۵۵ هزار و ۷۲۸ تن از محل صید تامین شده است که آبزی‌پروری نقش مهمی در این بخش داشته است.

خون میرزایی با بیان این که با توجه به انجام اقدامات فرهنگ‌سازی برای مصرف آبزیان، در دولت تدبیر و امید سرانه مصرف محصولات شیلاتی به ۱۳.۳ کیلوگرم در سال رسیده است که با توجه به مصرف سایر محصولات پروتئینی دیگر از جمله گوشت قرمز و گوشت مرغ در کشور رقم مناسبی است اما باید مصرف آبزیان بیش از این افزایش یابد.

وی درباره صادرات و واردات محصولات شیلاتی گفت: سال گذشته ۱۴۶ هزار تن انواع آبزیان و محصولات شیلاتی به ارزش ۵۳۸.۹ میلیون دلار صادر و ۲۹ هزار تن به ارزش ۹۸.۹ میلیون دلار واردات انجام شده که همین امر ۴۴۰ میلیون دلار تراز تجاری محصولات شیلاتی را در پی داشته است.

به گفته وی، بنابراین ۲۳۳ هزار و ۵۹ نفر در بخش شیلات کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم فعالیت دارند.

رییس سازمان شیلات ایران پروژه‌های شاخص در سال ۹۹ را برای بخش شیلات کشور، تکثیر و پرورش میگو، پرورش ماهیان خاویاری، پرورش ماهی در دریا، پرورش ماهی تیلاپیا، صید تون ماهیان در آبهای فراساحلی برشمرد.

تولید ۳۶۰۰ تن ماهیان خاویاری در سال‌ جاری

خون‌میرزایی تصریح کرد: اکنون ۱۲۶ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در ۲۱ استان کشور در حال فعالیت است که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۹ تولید این گونه ماهیان بالغ بر سه هزارو ۶۰۰ تن برسد.

وی درباره پرورش ماهی در دریا (قفس) افزود: براساس مطالعات صورت گرفته سواحل خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر ظرفیت تولید بیش از چهار هزار و ۶۰۰ تن آبزیان در قفس را دارد.

رییس سازمان شیلات ایران تصریح کرد: بنابراین اکنون بیش از ۳۰۰ هزار تن موافقت اصولی و حدود ۱۵۰ هزار تن پروانه تاسیس صادر شده است که به دلیل عدم حمایت کافی در تامین ارز تسهیلات و تاسیسات پشتیبانی تنها حدود ۳۰ هزار تن ظرفیت تولید در شمال و جنوب کشور ایجاد شده است.

وی پیش‌بینی کرد: در سال ۱۳۹۹ پرورش ماهی در دریا به حدود ۱۵ هزار تن برسد.

این مقام مسئول درباره پرورش ماهی تیلاپیا در کشور گفت: در سال ۱۳۹۸ برای چهار استان یزد، قم، سمنان و خراسان جنوبی، مجوز تولید و پرورش گونه تیلاپیا صادر شده که پیش‌بینی می‌شود در صورت تامین الزامات در سال ۱۳۹۹ تولید این گونه به پنج هزارتن برسد.

رییس سازمان شیلات ایران در خصوص صید تون ماهیان در آب‌های فراساحلی افزود: در ایران بیش از یک هزار فروند لنچ به کار صید تون ماهیان به روش گوشگیر می‌پردازند با توجه به تحت فشار بودن اکثر گونه‌های آبزیان ساحلی و نیز با توجه به ظرفیت‌های موجود در آب‌های دور (اقیانوس هند) رویکرد بهره‌برداری از آب‌های بین‌المللی از سوی شیلات ایران مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بیش از ۷۰۰ شناور صیادی در ابهای فراساحلی به صید اشتغال داشته و در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۵۰ هزار تن از آبزیان در خارج از منطقه انحصاری اقتصادی جمهوری اسلامی (eez) صید شده است.

خون‌میرزایی ادامه داد: صید در آب‌های فراسرزمینی در این زمینه آب‌های کشورهای آفریقایی هدفگذاری و مذاکرات اولیه با وزارت خارجه و هماهنگی‌های اولیه با گروه‌های بهره‌بردار انجام شده است و برای اجرایی شدن موضوع نیاز به مطالعات میدانی و توافقات موردی است.

به گفته وی، کشورهای هدف برای صید تون ماهیان در آب‌های فراساحلی کومور، سومالی، تانزانیا، موزامبیک، ماداگاسکار، سیشل، کنیا و مالاوی هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =