کد خبر: 7216
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۷
کاداستر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: اجرای طرح کاداستر اراضی ملی از مهم‌ترین برنامه‌های این اداره کل است و تاکنون برای ۴۹ هزار هکتار از اراضی ملی سند تک برگی صادر شده.

اسفندیار خزائی در گفت‌وگو با روستانیوز کاداستر اراضی ملی را یکی از زیرساخت‌های تولید دانست و افزود: باید نسبت به دریافت سند تک‌برگی برای اراضی ملی این استان در قالب طرح کاداستر بیش از گذشته تلاش و اقدام کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان در ادامه بیان کرد: با دستور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور طرح «۹ در ۹۹» در راستای جهش تولید پیش‌بینی و به استان‌ها ابلاغ شده است.

خزائی افزود: کار منابع طبیعی زیرساختی و پشتوانه تولید و بخش کشاورزی است و به منظور عینیت بخشیدن به جهش تولید در سال جاری ۹ برنامه راهبردی در قالب طرح «۹ در سال ۹۹» را امسال در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی اجرای کاداستر و تعیین تکلیف مدیریت پارک‌های جنگلی را از جمله این طرح‌ها دانست و افزود: همدان دارای هشت پارک جنگلی است که هم‌اینک مدیریت سه پارک در شهرستان همدان و یک مورد آن در نهاوند به شهرداری ها محول شده و مابقی امسال واگذار می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اضافه کرد: تاکنون در ۱۲ منقطه این استان ذخیره‌گاه جنگلی شناسایی ‌شده است که ۹مورد آن دارای طرح تعیین حدود و سه مورد بدون این طرح است که تا پایان سال تعیین حدود صورت می‌گیرد.

خزائی با بیان این‌که در راستای ارتقای پوشش حفاظتی یا بلوک‌بندی، مناطق به سه بخش بحرانی، نیمه بحرانی و کم‌خطر تقسیم‌بندی شدند، گفت: سه موضوع حریق، تخریب و تصرف اراضی ملی برای این مناطق در نظر گرفته ‌شده تا با انجام پهنه‌بندی و تحویل هر پهنه به مأموران یگان حفاظتی بتوان در انجام این مهم موفق عمل کرد.

وی یادآوری کرد: مدیریت و بهره‌برداری از مراتع در سال‌های قبل با عنوان پروانه چرا یا مرتعداری صورت می‌گرفت، اما هم‌اینک اضافه‌شدن توسعه و کشت گیاهان دارویی به تمام طرح‌های مرتعداری در دستور کار است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان توضیح داد: چنانچه مرتع ظرفیت کشت نوع خاصی از گیاهان دارویی را داشته باشد، به‌طور حتم نسبت به تصویب مصوبه‌ای برای کشت آن محصول اقدام شده و در این راستا سال ۹۷ و ۹۸ حدود ۱۵۰ هکتار کشت آویشن و ۲۰۴هکتار کاشت باریجه در استان صورت گرفت.

خزائی، توسعه و زراعت چوب و ساماندهی بهره‌برداری از محصولات فرعی را از دیگر طرح «۹ در ۹۹» دانست و گفت: توسعه و تقویت صندوق‌های منابع طبیعی نیز در دستور کار است که طبق آن ۴۹ درصد سهم دولت و مابقی سهم شرکت‌های وابسته به منابع طبیعی است که ۹ تعاونی فراگیر منابع طبیعی در همدان فعال هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =