محمودزاده

نماینده مردم مهاباد در مجلس یازدهم نبود زنجیره ارزش در حوزه کشاورزی را بسیار درخور توجه دانست و تأکید کرد: کشاورز با فروش محصولاتش سود زیادی نصیبش نمی‌شود، اما در این میان واسطه‌ها هستند که سبب افزایش قیمت محصولات کشاورزی و حتی ضرر مصرف‌کننده می‌شوند، به همین دلیل اگر زنجیره ارزش تکمیل شود، واسطه‌ها حذف می‌شوند و تولیدکننده و مصرف‌کننده هر دو سود می‌برند. 

جلال محمودزاده در گفت‌وگو با «روستانیوز» تأکید کرد: اگر بازار به‌درستی مدیریت شود، کشاورز می‌داند که باید در چه منطقه‌ای چه محصولی تولید کند و کارخانه‌دار هم برایش مسلم می‌شود که در چه محدوده جغرافیایی چه محصولی بهتر تولید می‌شود و می‌تواند چه محصول فرآوری‌شده‌ای را در آن‌جا تولید کند و این اتفاق می‌تواند ارتباط و تعامل کشاورزی و صنعت را بیش‌تر و از ضرر و زیان دو طرف جلوگیری کند. 
به‌اعتقاد وی، مهم‌ترین مشکلات پیش روی کشاورزان عدم دسترسی به بازار مناسب برای فروش است و درصورتی‌که این زنجیره ایجاد شود، این مشکل از بین خواهد رفت. به همین دلیل مهم‌ترین راهکاری که در این میان می‌تواند شرایط حوزه کشاورزی را متحول کند، تکمیل زنجیره ارزش است، زیرا در این صورت چند اتفاق رخ می‌دهد؛ اول آن‌که دست واسطه‌ها کوتاه می‌شود و دوم این‌که کشاورز مطمئن می‌شود محصولاتی که تولید می‌کند، به فروش می‌رسد و سوم آن‌که کارخانه‌ها نیز از تأمین مواد اولیه محصولات خود مطمئن می‌شوند و این زنجیره می‌تواند در نهایت به‌نفع مصرف‌کننده نیز باشد. تکمیل زنجیره ارزش می‌تواند با انتقال درست و به‌موقع کالا از سمت کشاورزان به مصرف‌کنندگان و اطلاعات از سمت مصرف‌کنندگان به کشاورزان و تولیدکنندگان نقش بسیار مهمی‌ در افزایش کارآیی تولید و توسعه بازار محصولات کشاورزی داشته باشد.
این مسئول خاطرنشان کرد: تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی پتانسیل این را هم دارد که اشتغال‌زایی کند و این مهم می‌تواند وضعیت مردم را نیز بهبود ببخشد. در کشورهایی با درآمد بالا، ٩٨ درصد از تولیدات کشاورزی وارد فرآیند فرآوری می‌شود، درحالی‌که در کشورهای درحال‌توسعه نزدیک به ٣٨ درصد محصول وارد این فرآیند می‌شود.
محمودزاده ادامه داد: از زمانی که کرونا در کشور ما شیوع یافت، شرایط سخت‌تر شده و تولید محصولات کشاورزی 10 درصد کاهش پیدا کرده است و این موضوع اهمیت بخش کشاورزی را نسبت به تأمین امنیت غذایی پررنگ‌تر می‌کند، به همین دلیل تکمیل زنجیره ارزش با فراهم‌سازی غذا با قیمت و کیفیت مناسب، امنیت غذایی را نیز به‌همراه دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =