کد خبر: 7195
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
فرونشست

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: ۴۵ درصد از دشت قزوین درگیر فرونشست است و سالانه یک تا ۱۷ سانت فرونشت در مناطق بیابانی استان به دلایل مختلف از جمله  برداشت بی رویه آب اتفاق می‌افتد.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایرنا، قدرت الله مهدیخانی در دومین جلسه کمیسیون پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی، افزود: در ۲ هزار و ۴۴۱ هکتار از دشت قزوین که درگیر فرونشت است ۳۴۱ روستا با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت حضور دارند.

وی اضافه کرد:۳۴۰ کیلومتر خط انتقال برق در این محدوده واقع شده و واحدهای تولیدی و فرودگاه نیز استقرار یافته‌اند که زنگ خطری برای استان است.

مهدیخانی افزود: قزوین از استان‌های حادثه خیز کشور است و در تکرار حوادث نیز در ردیف استان‌های اول قرار دارد و رانش در الموت، سیل‌های سالانه و سرمازدگی از جمله این حوادث هستند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین با بیان اینکه تاکنون ۹ نفر در استان غرق شده اند، افزود: آتش سوزی نیز یکی دیگر از حوادث استان است که مدیران ارشد استان و کشور نگرانی‌هایی در این خصوص دارند.

وی اضافه کرد: ۲ جلسه در این موضوع با حضور استاندار برگزار شده و ماموریت‌هایی برای دستگاه‌ها تعیین شده و هماهنگی با فرودگاه خدمات ویژه برای تجهیز یک فروند برای اطفای حریق صورت گرفت.

مهدیخانی گفت: ۲ فروند بالگرد امدادی در استان در هلال احمر و اورژانس داریم که هماهنگی لازم انجام شد تا در زمان‌های نیاز برای اطفای حریق در مناطق صعب العبور مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: همچنین پایگاه هوانیروز آبیک را نیز هماهنگ کرده‌ایم تا هرکجا لازم بود برای انتقال نیرو به مناطق صعب العبور و کوهستانی اقدام کنند.

مهدیخانی با بیان اینکه متاسفانه بیشترین حریق‌ها در شهرستان قزوین اتفاق افتاده است، افزود: از سال ۷۷ تا ۹۸ در قزوین ۵۳۰ هکتار، در تاکستان ۱۷۵ هکتار، در آبیک ۱۸۱ هکتار، در بویین زهرا ۲۱ هکتار، در آوج ۱۴ هکتار و در البرز ۲ هکتار آتش سوزی صورت گرفته و امسال قطعا میزان آتش سوزی بیشتر خواهد بود.

وی افزود: تا دیروز ۲۳۹ هکتار آتش سوزی در استان داشته‌ایم که تعداد این آتش سوزی‌ها از ۱۴ فقره به ۱۲۱ فقره رسیده است و در روز جمعه گذشته تنها آتش نشانی ۸۲ ماموریت را در این زمینه انجام داده است.

مهدیخانی با بیان اینکه دستگاه‌ها حتما آمادگی را برای اطفای حریق داشته باشند، افزود: طبق ماده ۱۸ قانون مدیریت بحران باید مدیران دستگاه‌ها در چهارچوب اعتبارات دستگاه‌ها در این زمینه اقدام کنند و در زمان وقوع حادثه منتظر تخصیص اعتبار از استانداری یا برنامه و بودجه نباشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =