کد خبر: 6959
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴
بانکی پور

مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور گفت: کرونا صادرات ۵هزار تنی عسل ایران به سایر کشورها را به صفر رسانده است. 

به گزارش روستانیوز، بهزاد بانکی پور مدیر عامل صندوق حمایت از زنبورداری کشور امروز در نشست خبری در وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت روز جهانی زنبورعسل اظهار داشت: در سال های ۹۱ و ۹۲، ۵ هزار تن عسل ایرانی به کشورهای مختلف از جمله ترکیه صادر می شد که در سال جاری میزان صادرات این محصول صفر شده است.

وی افزود: ۷۵ درصد از عسل صادراتی ایران به ترکیه صادر می شد اما این کشور برای حمایت از تولید داخلی خود واردات عسل از ایران را ممنوع کرده است.

مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور ادامه داد: یکی از محدودیت های صادرات عسل ایران همچنین میزان باقیمانده ها در عسل بود که بر اساس استاندارد اجباری که ایجاد می شود می توان اتفاقات خوبی پیش روی صادرات عسل در آینده متصور بود.

بانکی پور تصریح کرد: محدودیت های بانکی، مسائل مرتبط با بسته بندی و رقابت در بازارهای جهانی وجود داشت که از وزارت امور خارجه ایران نیز می خواهیم که در این زمینه فعال تر عمل کند.

وی اظهار داشت: دو سال قبل موافقتنامه ای با کشور آفریقای جنوبی برای صادرات عسل به این کشور امضا شد که قرار بود بر اساس قراردادهای به امضا رسیده قبل از شیوع کرونا، صادرات این محصول به این کشور آغاز شود اما به دلیل شیوع کرونا متوقف شد. کشور آفریقای جنوبی سالیانه حدود ۵ هزار تن عسل از کشورهای دیگر وارد می کرد که بر اساس تفاهم انجام شده قرار بود که شرایط واردات عسل از ایران را تسهیل کند و در مقابل آن کشورمان آموزش های لازم را برای تولید این محصول به تولیدکنندگان آفریقایی بدهد. 

مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور همچنین به ارزآوری سایر فرآورده های زنبور عسل اشاره کرد و گفت: در گذشته هر گرم زهر نیش زنبور ۱۲ دلار به گرجستان صادر می شد اما اکنون بر اساس فرآوری و ارزش افزوده ای که بر روی این محصول ایجاد شده هر گرم  میلیتین آن ۱۰۰ دلار صادر می شود.

بانکی پور در پایان صحبت های خود با اشاره به واردات ژل رویال چینی به کشور گفت: واردات این محصول موجب ضربه به تولید داخلی شده است و حتی اجازه قیمت گذاری به تولید کنندگان داخلی بر اساس قیمت تمام شده داده نمی شود و ما مکلف به فروش این محصول بر اساس قیمت نوع چینی آن هستیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =