کد خبر: 6634
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
دام

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ایمن سازی پنج میلیون و ۳۰۰ هزار راس دام علیه بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام امسال در این استان هدفگذاری شد.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایرنا، دکتر«محسن شانقی» افزود: واکسیناسیون یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام علیه تب برفکی و ۲۷ هزار و ۶۰۰ راس علیه بیماری مشترک بروسلوز از جمله برنامه‌های اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در راستای پیشگیری از شیوع احتمالی بیماری‌های دامی و مشترک، کاهش تولید محصولات دامی و تحقق رونق تولید محصولات خام دامی در استان است.

وی ادامه داد: ایمن ۳۴۰ هزار راس دام علیه بیماری شاربن، تست ۲۱ هزار تست سل، ۱۵ هزار تست بروسلوز و واکسیناسیون ۱۲ هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری از دیگر برنامه‌های اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در راستای مقابله با بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام در استان است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های پایش و مراقبت از بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام به خصوص بیماری تب مالت، ضد عفونی اماکن دامی در سطح دامداری‌های صنعتی، سنتی، عشایری و روستایی از دیگر اقدامات اداره کل دامپزشکی استان در سال جاری است.

شانقی افزود: اجرای طرح پایش و مراقبت از بیماری‌های واگیردار طیور از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و نیوکاسل، انجام واکسیناسیون هدفمند در مرغداری‌های مرغ تخم گذار و طیور بومی، پایش و مراقبت از بیماری‌های ویروس آبزیان نیز در دستور کار اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در سال جاری قرار دارد.

وی ادامه داد:  ارتقای کمی و کیفی محصولات تولیدی دام و طیور در استان، ارتقای بهداشتی کیفیت گوشت مرغ از طریق تجهیز کشتارگاه‌های طیور استان به تخلیه خودکار اندرونی، زمینه‌سازی در زمینه حضور محصولات دام و طیور استان در بازار جهانی و تسهیل در روند صادرات این محصولات از دیگر اقدامات اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در راستای تحقق شعار جهش تولید در این بخش است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی یادآورشد: ۳۲۱ هزار و ۷۲۹ راس دام سال گذشته علیه بیماری تب مالت در این استان ایمن سازی شدند.
شانقی افزود: واکسیناسیون این دام ها با هدف ایمن سازی دام های استان مرکزی علیه بیماری تب مالت و جلوگیری از انتقال احتمالی این بیماری به جامعه انسانی انجام شده است.
وی ادامه داد: ۱۴ هزار و ۶۶ قلاده سگ نیز در این مدت علیه بیماری مشترک هاری و ۲۱۲ هزار و ۲۵۵ راس دام علیه بیماری سیاه زخم (شاربن) ایمن سازی شدند.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: برای جلوگیری از انتقال بیماری سل به جامعه انسانی استان، اقدامات تشخیصی این بیماری پارسال بر روی ۲۲ هزار و ۵۷۹ راس دام انجام شد.
دکتر شانقی افزود: ۲۵۶ واحد دامداری و مکان نگهداری دام نیز پارسال علیه بیماری های مختلف مشترک بین انسان و دام از جمله بیماری تب خونریزی دهنده کنگو سم پاشی و ضد عفونی شد و تست مشمشه بر روی هزار و ۶۷ راس اسب در استان انجام شد.
وی ادامه داد: اجرای طرح واکسیناسیون دام ها علیه بیماری های مشترک بین انسان و دام در مناطق حساس، ضد عفونی و پاکسازی کانون های آلوده، آموزش دامداران و بهره برداران برای مقابله با این بیماری ها، برخورد با حمل و انتقال غیر بهداشتی دام و مواد خام دامی، پایش و مراقبت بیماری ها از جمله اقدام های این اداره کل برای مقابله با این بیماری ها در سال جاری است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی برای پیشگیری و مقابله با انتقال بیماری های مشترک به انسان از شهروندان درخواست فرآورده های دامی مورد نیاز خود را از مراکز عرضه مجاز تهیه کنند و در هنگام خرید به تاریخ تولید، انقضا و مهر دامپزشکی توجه ویژه داشته باشند.
دکتر شانقی ادامه داد: با توجه به در پیش بودن فصل گرما برای جلوگیری از انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از حیوان به انسان، نیاز است شهروندان از کشتار دام در معابر، منازل و محیط های خارج از کشتارگاه خودداری کنند و در صورتی که اقدام به کشتار دام می کنند از دستکش، عینک و ماسک استفاده کنند.
وی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از انتقال این بیماری به انسان باید لاشه به مدت ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه نگهداری شود تا در صورت آلوده بودن از انتقال بیماری جلوگیری شود.
استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۸۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =