۴۵

۱۲۳ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان ایلام با فرمان رئیس جمهور و توسط وزیر جهاد کشاورزی به طور هم‌زمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

به گزارش روستانیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی، در مراسم افتتاح هم‌زمان این پروژه‌ها که به‌صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان مهران برگزار شد، اظهار کرد: در این سفر ۱۲۳ پروژه مهم عمرانی و تولیدی در زیربخش‌های آب و خاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی، طرح توسعه گلخانه‌ها، دام و طیور و منابع طبیعی با اعتباری معادل ۴۹۵ میلیارد تومان از محل منابع عمومی، تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم حدود پنج‌هزار و ۹۲۰ نفر به‌طور هم‌زمان افتتاح یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز می‌شود.

وی با اشاره به برخی از پروژه‌های مهم و موثر در توسعه اقتصادی و کشاورزی استان ایلام گفت: ۹۷ پروژه آبخیزداری به مساحت ۳۱ هزار هکتار و یک طرح توسعه جنگل به مساحت ۱۰ هزار هکتار با اعتباری معادل ۶۳ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

خاوازی ادامه داد: از سیلوهای ذخیره گندم با ظرفیت نگهداری سالانه ۱۰۰ هزار تن با سرمایه‌گذاری معادل ۱۳ میلیارد تومان بهره‌برداری می‌شود و با بهره‌برداری از این طرح‌ها میزان ظرفیت ذخیره‌سازی استان از ۳۰۰ هزار تن در سال ۹۶ به ۴۰۰ هزار تن در سال ۹۸ افزایش یافته است.

وی گفت: ۱۱ واحد دام و طیور با سرمایه‌گذاری حدود ۷/۷ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

خاوازی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۱۰ هکتار در شهرستان صالح‌آباد و انتقال آب شرب در مناطق عشایری به طول ۴۷ کیلومتر و سه طرح توسعه سیستم‌های نوین آبیاری به مساحت دو هزار و ۱۵۰ هکتار با اعتباری معادل ۸۳ میلیارد تومان آغاز می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: پروژه بهره‌برداری از شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی مجهز به سیستم‌های مدرن آبیاری به مساحت ۲۶ هزار هکتار از اراضی شهرستان‌های دهلران، مهران و ایوان هم با اعتباری بالغ بر ۳۷۱ میلیارد تومان بنا بر مصوبات سفر مقام معظم رهبری و سفر ریاست جمهوری از منابع صندوق توسعه ملی با اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم پنج‌هزار و ۲۰۰ نفر و از محل طرح‌های آب‌های مرزی و طرح احیای اراضی دشت‌های خوزستان و ایلام اجرا شده است.

وی یادآوری کرد: عملیات اجرایی ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از این مساحت از محل طرح احیای اراضی خوزستان و ایلام قبلاً در نیمه دوم سال ۹۷ به اتمام رسیده که به علت تأخیر در تأمین آب هم‌اکنون به بهره‌برداری می‌رسد که لازم است از آقای اردکانیان، وزیر نیرو، تشکر کنم.

خاوازی گفت: اجرای این طرح نقش موثری در تحولات کشاورزی استان، بهینه‌کردن مصرف آب و افزایش بهره‌وری، استقرار بهره‌برداران و کشاورزان در مناطق مرزی کشور، جلوگیری از مهاجرت و کاهش نرخ بیکاری و صیانت از مرزهای کشور دارد و همچنین افزایش حدود ۲۶۰ هزار تن تولید محصولات کشاورزی و ارتقای وضعیت اقتصادی و رفاهی کشاورزان منطقه را به همراه خواهد داشت. 

در ادامه با فرمان رئیس جمهور، ۱۲۳ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان ایلام افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =