کد خبر: 6405
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷
سیل

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اشتهارد گفت:  روستای «قانلی بلاغ» واقع در بخش مرکزی این شهرستان از تهدید و خطر نجات یافت.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایرنا، حسین نعمایی افزود:  اهالی روستای قانی بلاغ در اواخر دهه ۵۰ یک سد خاکی به صورت  غیرفنی و غیراصولی به منظور کنترل سیلاب ها در بالا دست روستا احداث کردند که برای تامین آب شرب دام ها و تغذیه  قنوات  از آن استفاده می شد و در گذر زمان این سازه  به علت فرسایش و آب شویی استحکام خود را از دست داد.

وی با بیان اینکه خطر تخریب و پاره شدن این سازه نزدیک بود، گفت: بارش های اخیر،‌آبگیری سازه را به حدی بالا برد که توان نگهداری حجم آب موجود را نداشت.

 نعمایی ادامه داد: در بازدیدهای به عمل آمده از این سازه احتمال تخریب آن را دادیم که در صورت خرابی آن، بحرانی جدی مردم روستا را از لحاظ جانی و مالی تهدید می کرد زیرا این سازه سوار بر روستا بود.

وی افزود: در بازدیدی که مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از این سازه داشت،‌ دستور فوری بر تخلیه فنی آب پشت سازه را داد که این کار به صورت جهادی با استفاده از ادوات مکانیکی و با رعایت شرایط فنی انجام شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اشتهارد گفت: در این عملیات یک سرریز جدید برای تخلیه آب پشت این سازه ایجاد شد که آب از این طریق تخلیه و به سمت مراتع پایین دست سازه هدایت شد ضمن اینکه سرریز این سازه به گونه ای طراحی شده که آب مازاد را در مواقع بحران تخلیه کند.

وی اضافه کرد: یکی از برنامه های سال جدید،‌ ایجاد یک سازه جدید در محل همین سازه با استفاده از اعتبارات جدید صندوق توسعه ملی اختصاص یافته به استان است.

روستای قانلی بلاغ اشتهارد بالغ بر ۵۲ خانوار دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =