کد خبر: 41514
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۹
افزایش 58 درصدی جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز زمین‌های کشاورزی در دولت سیزدهم

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: شناسایی و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در دولت سیزدهم رشد 58 درصدی نسبت به سال‌های گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش روستانیوز به نقل از وزارت جهادکشاورزی، رضا افلاطونی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: تا شهریور 1400 در مجموع 379 هزار و 738 مورد در کشور تغییر کاربری اراضی کشاورزی شناسایی و از اجرای آن جلوگیری شده، درحالی که این عدد با روی کار آمدن دولت سیزدهم تا خرداد امسال، به 600 هزار و 612 مورد افزایش یافته که حاکی از رشد 58 درصدی است.

وی درباره تخریب و قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی نیز اظهار داشت: میزان تخریب و قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز در دوره شهید سیدابراهیم رییسی نسبت به دوره‌های ماقبل افزایش 87 درصدی داشته و به 204 هزار و 844 مورد رسیده است.

رییس سازمان امور اراضی کشور، میزان تخریب و قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی تا شهریور 1400 را 109 هزار و 296 مورد عنوان کرد.

وی روند تخریب و ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی را مخاطره‌ای برای امنیت غذایی کشور دانست و تصریح کرد: با ادامه تخریب و ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی مجبور به واردات انواع محصولات کشاورزی خواهیم شد.

افلاطونی افزود: سازمان امور اراضی کشور برای جلوگیری از این پدیده و تغییر کاربری غیرمجاز زمین‌های کشاورزی، اقداماتی همچون تثبیت مالکیت اراضی با رویکرد رفع تداخلات ارضی، سنددار کردن و یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی را در دستور کار قرار داده است.

وی با اشاره به رصد و پایش هوشمند اراضی کشاورزی در دولت سیزدهم برای نخستین بار در کشور گفت: ظرف حدود یک سال گذشته، رصد و پایش هوشمند زمین‌های کشاورزی در 31 استان و اتصال به پنجره واحد مدیریت واحد زمین در 32 استان کشور صورت گرفته است.

رییس سازمان امور اراضی کشور اذعان داشت: با راه‌اندازی سامانه تلفنی شبانه‌روزی 131 گزارش‌های مردمی در مورد تغییر کاربری و زمین‌خواری را دریافت و با اعزام گشت‌های یگان حفاظت اراضی، با ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی مقابله می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =