تاکید بر راه‌اندازی خط اعتباری 10 هزار میلیارد تومانی صنایع کشاورزی

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی گفت: ضروری است خط اعتباری برای پرداخت سالانه حداقل 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی راه‌اندازی شود.

به گزارش روستانیوز به نقل از وزارت جهادکشاورزی، کریم ذوالفقاری در نشست خبری روز سه‌شنبه، خواستار راه‌اندازی خط اعتباری برای بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی با نرخ عرف بهره بانکی شد و افزود: نزدیک به 350 هزار میلیارد تومان پروژه صنایع تبدیلی و تکمیلی در حال اجرا است که بیش از 90 درصد این رقم، آورده بخش خصوصی است.

وی اظهار داشت: برای تکمیل این پروژه‌ها به مبلغ 242 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این صنایع راضی به دریافت تسهیلات با نرخ کارمزد 23 درصد هم هستند.

ذوالفقاری صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی را هزینه‌بر، اعتباربر و در عین حال سودآور دانست و تصریح کرد: وظیفه ما رفع موانع و کمک و تامین مالی به طرح‌هایی است که بین 20 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند.

وی ضمن گلایه‌مندی از بانک‌های غیرتخصصی در پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی و به ویژه صنایع تبدیلی و تکمیلی گفت: در برنامه ششم توسعه، بانک‌ها مکلف شدند حداقل 15 درصد منابع داخلی خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند، در حالی که در سال به طور تقریبی 4 درصد این عدد از سوی بانک‌های غیرتخصصی محقق شده است.

ذوالفقاری با بیان این که در برنامه هفتم توسعه نیز بر اختصاص حداقل 15 درصد منابع اعتباری داخلی بانک‌ها به بخش کشاورزی تاکید شده، اذعان داشت: انتظار داریم این موضوع از سوی بانک مرکزی بیشتر مدیریت شود هرچند ما متوجه ناترازی بانک‌ها هستیم.

وی تاکید کرد: صنایع تبدیلی و تکمیلی سوپاپ اطمینان بخش کشاورزی و امنیت غذایی است و برای بخش کشاورزی بهره‌وری و سودآوری دارند.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی با اشاره به راه‌اندازی خط دوازدهم مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری نیز اعلام کرد: در قالب این طرح پیش‌بینی شده مبلغ 5 هزار میلیارد تومان از منابع داخلی بانک‌ها با بهره 23 درصد به بخش مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص یابد.

وی ادامه داد: قرار است در ماه 10 درصد این رقم تخصیص یابد و بر این اساس در اردیبهشت ماه مبلغ 500 میلیارد تومان به استان‌ها ارسال شده است.

این مقام مسوول درباره ورود تراکتور به بخش کشاورزی گفت: ظرف دو سال اخیر 50 هزار دستگاه تراکتور به بخش کشاورزی عرضه شد و امسال نیز قرار است 30 هزار دستگاه دیگر عرضه شود.

70 هزار کشاورز در صف انتظار تراکتور

ذوالفقاری با اشاره به این که یک انباشت چهار و پنج ساله در حوزه تحویل تراکتور در کشور وجود دارد، ابراز داشت: 70 هزار نفر در صف تحویل تراکتور با تسهیلات و بدون تسهیلات هستند.

وی با بیان این که 55 درصد تراکتورها و 60 درصد کمباین‌های برداشت کشور دچار فرسودگی هستند، تصریح کرد: در کل نزدیک به 600 هزار دستگاه و 20 هزار کمباین غلات در کشور وجود دارد.

صمت متولی واردات ماشینهای کشاورزی است

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی در مورد واردات تراکتور و کمباین برای پاسخگویی به موقع به نیاز کشاورزان گفت: متولی تولید و تامین ماشین‌های کشاورزی، دفتر ماشین‌های کشاورزی وزارت صمت است و وزارت جهادکشاورزی در واردات و قیمت‌گذاری بر این ماشین‌ها نقشی ندارد و ما تنها اعلام نیاز می‌کنیم.

وی در عین حال اذعان داشت: اگر نیاز به واردات ماشین‌های کشاورزی باشد، بهتر است واردات توسط تولیدکنندگان و شرکت‌های سازنده صورت گیرد نه توسط دلالان، به این ترتیب تکنولوژی‌های نوین وارد عرصه می‌شود.

ذوالفقاری با بیان این که با کم کردن یک درصد ریزش محصولات هنگام برداشت، از ضایعات 200 هزار تن غلات جلوگیری می شود، تصریح کرد: سالانه 20 تا 22 میلیون غلات در کشور تولید می‌شود.

معرفی 468 ماشین فناوری نوین

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی در مورد ورود فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی گفت: 2267 نوع ماشین بر روی سامانه مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی به کشاورزان توصیه شده که 468 ماشین جزو فناوری‌های نوین هستند.

وی معرفی فناوری‌های نوین را از رسالت‌های این مرکز عنوان و اظهار کرد: علوم جدید موجب کاهش هزینه‌های تمام شده، سرعت انجام کار، افزایش کیفیت محصولات و ایجاد ارزش افزوده می‌شود.

این مقام مسوول در مورد سوخت‌رسانی به ماشین‌های کشاورزی بر عرضه کارت سوخت تاکید کرد و گفت: کشاورزان برای تامین سوخت تراکتور و کمباین با مشکلات زیادی روبرو هستند.

کاهش سهمیه سوخت ماشینهای کشاورزی 22 استان

ذوالفقاری از کاهش سهمیه سوخت ماشین‌های کشاورزی در 22 استان کشور ظرف دو ماه اخیر خبر داد و اذعان کرد: دفتر پیشگیری از قاچاق فرآورده‌های نفتی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده، در برخی از استان‌ها اتفاق‌هایی افتاده و از این رو سهیمه سوخت گازوئیل ماشین‌های کشاورزی 22 استان را کاهش داده است.

وی افزود: ما پیگیر این موضوع هستیم و اگر در یک یا دو استان هم قاچاق سوخت انجام شود راهش این نیست که یک باره، سوخت‌رسانی در بخش کشاورزی کاهش یابد.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی، میزان سهمیه سوخت بخش کشاورزی را در سال گذشته 2.9 میلیارد لیتر و سهمیه امسال را 2.5 میلیارد لیتر عنوان و تاکید کرد: تکلیف سوخت ماشین‌های کشاورزی، کارت سوخت و سهمیه هر تراکتور باید مشخص شود.

وی با اذعان به این که بخش کشاورزی 1.9 درصد گاز، 4.4 درصد کل سوخت مایع و 14 درصد کل برق کشور را مصرف می کند، گفت: بخش کشاورزی مصرف کننده عمده‌ای در حوزه انرژی نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =