کد خبر: 40879
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۶
ذخایر ژنتیکی و زیستی ثروت ملی کشور برای توسعه است

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران، حفظ گونه‌های ماهیان خاویاری و ایجاد بانک ژن آبزیان کشور را در گذشته،حال و آینده، باعث توسعه، پیشرفت و بازسازی ذخایر ژنتیکی صنعت شیلات کشور دانست.

به گزارش روستانیوز به نقل از وزارت جهادکشاورزی، ناصر کرمی راد، تصویب ۱۵ فروردین به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی را پاس‌داشت ذخایر ارزشمند گونه‌های گیاهی و جانوری عنوان کرد و گفت: این ذخایر از مهم‌ترین ثروت کشورها است که در ارتباط مستقیم با امنیت زیستی، غذایی و سلامت جامعه قراردارد.

وی این ذخایر عظیم را رکن اصلی تحقیقات و پژوهش برشمرد و افزود: سازمان شیلات ایران بر اساس قوانین بالادستی مانند قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبزی، اداره‌کل بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان را برای انجام آن ایجاد کرده است.

کرمی‌راد یکی از گونه‌های بسیار مهم در حفظ ذخایر آبزیان را گونه‌های ماهیان خاویاری دانست و تاکید کرد: پنج گونه ماهی خاویاری در دریای خزر داریم که با توجه به شرایط حاکم بر این دریا با خطر انقراض مواجه است و از این رو صید تجاری آن از سال ۲۰۱۱ توسط ۵ کشور حاشیه خلیج فارس ممنوع اعلام شده است.

وی در همین رابطه اضافه کرد: سازمان شیلات در کنار رعایت ممنوعیت صید، تکثیر و رهاسازی را در دستور کار قرار داد و هم‌زمان برنامه مولدسازی و ایجاد بانک ژن این گونه‌ها را اجرا کرد.

کرمی‌راد بازسازی ذخایر ژنتیکی آبزیان را برنامه حاکمیتی دانست که دو هدف حفظ ذخایر و پایداری صید و جامعه صیادی را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: به عنوان حاکمیت در استان‌های شمالی کشور بیش از ۳۰ سال ذخایر ژنتیکی این گونه‌ها در مراکز نگهداری و سالانه این لاین‌ها با حفظ تنوع زیستی تکرار می‌شود.

کرمی راد روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی را یادبودی بر تنویر افکار عمومی و آگاهی‌بخشی مردم در توجه به حفظ و صیانت از این ثروت ملی و توسعه آبزی‌پروری دانست و سازمان شیلات ایران را از خطوط مقدم پاسداشت این روز اعلام کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =