تدوین سند توسعه دریا‌محور دستور کار سال ۱۴۰۳

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، اقدامات دانش‌پایه سال ۱۴۰۲ را سکوی پرتاب موسسه در بخش دانش‌بنیان دانست و توسعه زیربخش‌های شیلات، انجام برنامه‌های علمی_تحقیقی ۴ ساله و همکاری در تدوین سند توسعه دریاپایه را از ماموریت‌های موسسه درسال جدید برشمرد.

به گزارش روستانیوز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در گفتگو با خبرنگار ما، با اشاره به مهمترین دستاوردهای این موسسه در سال گذشته، گفت: رویکرد تولید و انتقال دانش و یا ترویج یافته های علمی، ایجاد تشکل های تصمیم ساز در حوزه تحقیقات شیلات با دعوت از نخبگان و صاحب نظران، ایجاد زمینه ارتباطات بین المللی به منظور تقویت همکاری های مشترک، حمایت از پروژه های مشترک با موسسات تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی از جمله برنامه های این موسسه بوده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته از محصول پروبیوتیک بومی که با تلاش محققان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور محقق شده بود رونمایی شد.

بهمنی تجربه موفق تولید محصول و تعاملات با شرکت دانش بنیان را به عنوان بخشی از سیاست های کارآمد توسعه پایدار صنعت پرورش آبزیان درکشور دانست و افزود: دستیابی به دانش فنی تولید انبوه پروبیوتیک باسیلوس والیسمورتیس آی اس ۰۳ ( Bacillus vallismortis IS۰۳) گامی مهم در جهت بهبود کیفیت آب مزارع پرورش میگو و موثر در عملکرد و راندمان اقتصادی تولید میگوی سفید غربی است.

وی در معرفی این محصول گفت: ویژگی خاص باکتری باسیلوس والیسمورتیس آی اس ۰۳، جداسازی شده از محیط زیست میگوهای پرورشی، توانایی انجام فرایند هتروتروفیک نیتریفیکاسیون، بهبود کیفیت آب استخرهای پرورش و مراکز تکثیر، قابلیت بالا در کاهش بار باکتریایی خانواده ویبریوناسه، پیشگیری از بیماری ویبریوزیس، افزایش مقاومت در برابر بیماری ها، قابلیت رشد، تولید متابولیت در شوری ppt۱۵ الی ppt ۵۵ و بالاتر و دمای ۲۵ الی ۴۰ درجه سانتیگراد است.

به گفته رئییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، این محصول با توجه به قابلیت‌های مذکور، دارای سازگاری کامل با شرایط اکولوژیک بوده و برای بهبود کیفیت آب مزارع پرورش و به ویژه مراکز تکثیر میگو در شمال و جنوب کشور قابل استفاده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رونمایی از محصول پروبیوتیک بومی در دهه مبارک فجر سال گذشته، افزود: محصول پروبیوتیک بومی برای نخستین بار با نام تک سل پلاس در صنعت پرورش میگو با تلاش محققان ایستگاه تحقیقاتی تولید میگوی عاری از بیماری خلیج فارس تولید شد.

وی همچنین از دستیابی به دانش فنی تولید نشاء ماکروجلبک های ulva fasciata و ulva rigida خبر داد و گفت: پروژه دستیابی به دانش فنی تولید نشاء ماکروجلبک های ulva fasciata و ulva rigida به منظور ایجاد نرسری انجام شده است.

رییس موسسه در ادامه گفت: موضوع جلبک و پرداختن به ماکروجلبک ها در سواحل خلیج فارس و دریای عمان موضوع بسیار مهمی است که باید مد نظر محققین موسسه قرار گیرد.

وی با اشاره به وجود ۳۰۹ گونه ماکروجلبک در سواحل خلیج فارس و دریای عمان، گفت: جلبک سبز اولوا در تمام طول سال در شرایط آزمایشگاهی قابل بهره برداری بوده و می توان نشاء سالم را از این گونه تولید کرد؛ در مرحله بعدی تجاری سازی و ترویج این یافته است که می توانیم به انتقال دانش فنی و ترویج در فاز نیمه صنعتی و صنعتی نایل شویم.

بهمنی با اشاره به برنامه های پیش رو موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور درسال۱۴۰۳ ، یادآور شد: همکاری با سازمان پژوهش های علمی صنعتی کشور برای انجام پروژه های مشترک ملی، انجام برنامه عملیاتی چهار ساله موسسه، همکاری در تدوین سند توسعه دریا محور، توسعه زیر بخش شیلات، ارزیابی و ارزشیابی دقیق واحدهای پژوهشی بر اساس برنامه عملیاتی در حال برنامه ریزی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =