کد خبر: 35105
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳
مرغداری

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، گفت: سرانه تولید تخم مرغ استان ۲۳.۸۳ کیلوگرم است که از سرانه تولید کشور یعنی ۱۲.۴۳ کیلوگرم ۱۱.۴۰ کیلوگرم بیشتر است.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایسنا، صمد زمانزاد قویدل، روز پنجشنبه، 14 مهرماه، در نشست خبری به مناسبت روز جهانی تخم مرغ با بیان اینکه بیش از ۳۷ هزار تن از تولید تخم مرغ استان مازاد بر مصرف است ادامه داد: این میزان تولید مازاد به سایر استان‌های کشور ارسال و در برخی مواقع به کشورهای همجوار صادر می‌شود.

وی ادامه داد: استان دارای ۲۰۳ واحد مرغداری تخمگذار دارای پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۰ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۲۳۸ قطعه است و با تولید سالانه بیش از ۹۷ هزار و ۸۰۰ تن تخم مرغ یکی از قطب‌های مهم و تاثیر گذار در تولید تخم مرغ کشور است و حدود ۹.۵ درصد از تخم مرغ کشور در این استان تولید می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان اظهار کرد: تخم مرغ یکی از ارزانترین و کاملترین غذاهای پروتئینی است که می‌تواند تأثیر به سزایی در رفع سوء تغذیه موجود در جامعه ویژه در گروه‌های نوزادان، کودکان، زنان بارده و شیرده داشته باشد.

وی با بیان اینکه ایران به عنوان دهمین کشور تولیدکننده تخم مرغ در جهان شناخته می‌شود گفت: در هشت سال گذشته سرانه مصرف تخم مرغ در ایران از ۱۶۰ عدد به ۱۸۲ عدد رسیده، ولی این مقدار هنوز کافی نیست.

زمانزاد قویدل با اشاره به گرانی تخم مرغ در ماه‌های اخیر توضیح داد: اگر چه تخم مرغ براساس تورم و گران شدن مواد اولیه مصرفی طی ماه‌های گذشته گران شده، ولی قیمت واقعی این محصول نه تنها گران نیست بلکه در مقایسه با ساده‌ترین و کم خاصیت‌ترین مواد غذایی موجود در سبد غذایی مردم از قیمت پایین‌تری برخوردار است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال جاری برای ترویج فرهنگ مصرف تخم مرغ گفت: شعار امسال روز جهانی تخم مرغ "مصرف تخم مرغ برای زندگی بهتر" است که امید است با اجرای برنامه‌های مدون این شعارمحقق شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه این اتحادیه رتبه پنجم در تولید تخم مرغ را در کشور به خود اختصاص داده است افزود: مصرف تخم مرغ در این استان نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است که علت این موضوع ، وجود کارخانه های متعدد شکلات سازی و بیسکویت سازی در استان است.

هاشم زاده محتشم با بیان اینکه تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین‌ها و املاح ضروری به شمار می‌رود و می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد افزود: یک تخم مرغ متوسط ۷۶ کیلو کالری انرژی دارد و کاملترین، با کیفیت‌ترین و ارزان‌ترین ماده غذایی پروتئینی برای تمامی گروه‌های سنی است، به خصوص اگر در صبحانه میل شود احساس سیری طولانی‌تر و در نتیجه کاهش وزن را ایجاد کرده و تحلیل عضلات در سالخوردگی را کاهش می‌دهد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار آذربایجان شرقی از برگزاری بزرگداشتی به مناسبت روز جهانی تخم مرغ در ۱۷ مهر ماه در محل مجتمع رفاهی پتروشیمی تبریز خبر داد و افزود: هدف اصلی این همایش ترویج مصرف تخم مرغ در جامعه با شعار «مصرف تخم مرغ برای زندگی بهتر» است.

وی اضافه کرد: در این همایش ضمن تجلیل از ۲۱ تن از پیشکسوتان صنعت مرغ تخمگذار استان و مرغداران نمونه، از ۱۷ برگزیده جشنواره نقاشی به مناسبت روز جهانی تخم مرغ با اهدای لوح و هدایایی قدردانی خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =