کد خبر: 34409
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۰
فرش

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: با پیگیری های انجام شده فرش قلتوق زنجان ثبت جهانی می شود که روز گذشته تامین اعتبار آن انجام و به وزارت امورخارجه نیز واریز شده است که پس از طی فرآیندها و در روزهای آینده این مهم محقق خواهد شد.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایرنا، ناصر فغفوری روز سه شنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان با اشاره به اینکه فرش دست بافت قلتوق زنجان برند بین المللی می شود، افزود: این موضوع رخداد بسیار خوبی محسوب می شود چرا این موضوع طی سال های گذشته در حال پیگیری بود.

وی با بیان اینکه طی سال های گذشته تلاش بر ثبت جهانی یکی از فرش های نفیس استان بود، اضافه کرد: این کار با همکاری وزارت امور خارجه انجام گرفته که فرآیند نهایی آن در حال انجام است که آثار خوبی را به دنبال دارد.

به گزارش ایرنا، قالیچه قلتوق زنجان به چهار دهه گذشته باز می گردد، شروع بافت فرش ابریشمی در این استان آغاز شد و به مرور در روستاهای شمالی استان زنجان گسترش پیدا کرد. این تحول به این جهت مهم و قابل بررسی است که خیل عظیمی از بافندگان سبک بافتن قدیمی خود را کنار گذاشته و ابریشم بافت شدند. در این سالها نیز تولیدکنندگان غیر متمرکز بومی و غیر بومی مدیریت تولید این نوع فرش را بر عهده دارند و تولیدات را در بازار شهرهای زنجان، قم، تهران و… عرضه می‌کنند.

روستای قلتون در ۷۰ کیلومتری غرب استان زنجان و در بخش ایجرود قرار دارد، این روستا واقع در مسیر جاده دندی بوده و از آب و هوایی معتدل و سرد بهره می‌برد، این روستای تاریخی با قرار گرفتن بر روی تپه های ناهموار منظره زیبایی را خلق کرده است. در حدود یکهزار خانوار ساکن این روستای زیبا هستند که زبان گویش آنها زبان آذری است. همچنین وجود یک برج دیده‌بانی، حمام و آسیاب به نوعی بیانگر پیشینه تاریخی آن می‌باشد. قسمتی از ساکنین آن بومی بوده و بخشی دیگر هم از تیره‌های افشاری (محمدلو، پیرلو و اجاقلو) هستند.

تاریخچه قالی بافی در قلتوق و روستاهای اطراف آن همچون بوغدا کندی، خاتون ‌کندی، شهرک و… فراز و نشیب خود را داشته است. در قدیم فرش قلتوق با ابعادی بزرگ (۱۸ متری) تولید می‌شده، ولی در این سالها دو زرعی‌های آن معروف شده است. سایر ابعاد نظیر زرع و نیم، زرع و چارک، خرک، پشتی، پادری و به ویژه " کناره " هم در این منطقه بافته می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =