جلسه هماهنگی حمایتی

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جلسه مجمع ملی هماهنگی و حمایتی تشکل های بخش کشاورزی که روز بیست و یکم شهریور ماه جاری در تهران برگزار شد، گفت: اعتبار تشکل های کشاورزی، ثروت و سرمایه اجتماعی آنان نزد بهره برداران، اعضاء و وزارت جهاد کشاورزی است و می بایست از این ظرفیت ها استفاده شود تا بخش دولتی بتواند امورات خود را بدرستی به پیش ببرد.

به گزارش روستانیوز، محمدعلی نیکبخت با بیان این مطلب در جمع مدیران عامل مجامع، اتحادیه ها و انجمن های بخش کشاورزی گفت: مدیریت زنجیره تولید از تولید تا مصرف و نیز تامین و پشتیبانی کشور از طریق امنیت غذایی پایدار، نکته مهم امروز در جنگ اقتصادی محسوب می شوند و باید هم وزارتخانه و هم شبکه تشکل های کشاورزی بدون افتراق در یک راستا حرکت داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه سازمان تعاون روستایی، هیچ دخالتی در امورات تشکل ها نداشته و با هر کسی که قصد دخالت در این امور را نیز داشته باشد، برخورد خواهد شد، افزود: تشکل های کشاورزی باید اقتدار و اختیار داشته باشد و در کارِ کارشناسی، در تصمیم سازی و تصمیم گیری های سازمان، نقش فعال داشته باشند.
این مقام مسئول اظهار کرد: شرایط امروز برای انتقال تصدیگری های دولتی به تشکل ها مهیاست. بنابراین فرصت مناسبی در اختیار تشکل های کشاورزی است تا برای رفع مسائل در راستای سیاست های وزارت جهادکشاورزی نقش آفرین باشند و این موارد منوط به آن است که تشکل ها به معنای واقعی، مقتدر، دارای نقشه راه و برنامه باشند و بخش کشاورزی و کشاورزان را راهبری کنند. اینگونه است که تاثیرگذار می شوند و تاثیرات مترتب آن را نیز مردم مشاهده می کنند.
نیکبخت افزود: اشاره به یکصدایی در حوزه فعالیت شبکه هماهنگی و حمایتی تشکل های بخش کشاورزی، به معنای راهبری و حمایت و همصدایی جمعی آنان در بازتاب مشکلات هر یک از حوزه های متعدد کشاورزی خطاب به دولت و مسئولین و مجلس است که نیاز نخست تحقق این مهم، رسیدن به یک فهم مشترک و سپس مطرح کردن آن توسط یک مقام حقوقی و یک تشکل به مسئولین مرتبط است.
در این جلسه مسعود عدل طلب مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد بر لزوم بازمهندسی ساختار تشکیلاتی و لحاظ تغییرات در اساسنامه مجمع، کانون های استانی و شهرستانی تاکید کرد.
سپس محسن سلمان مدیر کل دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی ها و تشکل ها گفت: آسیب شناسی کارکردهای مجمع جهت ایجاد وحدت رویه و انسجام درونی این تشکل از الزامات برنامه ای و نگاه سیستمی است که باید مورد توجه قرار داده شود.
مسعود اسدی مدیرعامل مجمع ملی هماهنگی و حمایتی تشکل های بخش کشاورزی نیز در این جلسه ضمن انتقاد از جذب منابع دولتی به بخش های غیر کشاورزی، بر همصدایی واحد از یک گروه و هر یک از تشکل ها برای بیان مشکلات آنها تصریح کرد.
قاسم پیشه ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران ضمن اشاره به سابقه نقش آفرینی ضعیف کشاورزان و تشکلها در قانونگذاری ها که منجر به ایجاد مشکل و ضرر برای آنها شده است گفت: تشکل ها اگرچه منابع مستفل دارند اما منافع مشترک دارند و لازم است به جای تفریق، متشکل شویم تا بتوانیم از منافع جامعه دفاع کنیم.
بهرنگ رجبی مدیرعامل اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه تشکل های تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی، پیرو سیاست های این سازمان می باشند، تشکیل جلسات کارشناسی برای طرح و نقد مسائل درونی تشکل ها را جهت تسهیل امور آنها ضروری عنوان نمود.
محمد بلاغی رئیس اتحادیه گلخانه داران کشور نیز در این جلسه به تشریح عوامل بازدارنده عدم همگرایی تشکل ها در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و غفلت از ظرفیت سرمایه اجتماعی تشکل ها برای توسعه ملی و محلی پرداخت و پیشنهاد ورود تشکل ها به بورس و بازار سرمایه را مطرح کرد.
محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی، فرآورده های غذایی و زعفران ایران با اشاره به سهم صادرات 2 تا 5/2 میلیارد دلار گیاهان دارویی گفت: ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی که اکنون در حدود 100 میلیارد دلار در سال است، در سال ٢٠٥٠ میلادی به رقم پنج تریلیون دلار خواهد رسید و ایران با داشتن 11 اقلیم از 13 اقلیم جهان و دارا بودن تنوع گیاهی بیشتر از قاره اروپا، هم اکنون فقط 600میلیون دلار از تجارت جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است.
در پایان این جلسه مراد محمدی معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری در جمعبندی مباحث جلسه تشکیل کارگروه مرتبط مورد تاکید قرار داد و برگزاری این جلسه را بعنوان مقدمه سازی برای برگزاری مجمع عادی و مجمع عمومی فوق العاده جهت اقدام اصلاح اساسنامه مجمع ملی هماهنگی و حمایتی تشکل های بخش کشاورزی با تشریک مساعی اعضای حاضر در جلسه دانست، وی استفاده از ظرفیت های رسانه های وبسایت دهقان نیوز و ایجاد یک فایل ویژه برای تشکل های بخش کشاورزی در این وب سایت را مطرح نمود.
گفتنی است، مجمع هماهنگی و حمایتی تشکل‌های بخش کشاورزی به منظور سازماندهی و ساماندهی تشکل‌های بخش کشاورزی اعم از اتحادیه‌های کشاورزی، صنوف، انجمن‌های تخصصی و محصولی، فدراسیون و سمن‌ها، جهت حضور فعال در تصمیم گیری با دستگاه‌های اجرایی سیاستگذار و حمایت از حقوق تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی و ارتقای جایگاه اجتماعی تولیدکنندگان در سال 1384 تشکیل و پس از اخذ پروانه فعالیت از وزارت کشور و ثبت در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، فعالیت خود را آغاز کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =