کد خبر: 33330
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۵
زلزله قوچان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان گفت:بر اساس مطالعات و بازدیدهای میدانی پژوهشکده سوانح طبیعی ۱۳۹ روستای استان خطرپذیری بالایی در برابر بلایا و مخاطرات طبیعی دارند.

به گزارش روستانیوز به نقل از صدا و سیما، علیمردان طالبی گفت:این روستا‌ها در ۲ قالب دسته بندی شدند که برخی از این روستا‌ها در اولویت نخست قرار دارند و در سفر استانی رییس جمهور به استان همدان ۱۸۰ میلیارد تومان در قالب ۵۱ طرح برای ایمن سازی روستا‌ها پیش بینی شد.

وی افزود : این هزینه سازی برای ایمن سازی پنج روستا در همدان، هشت روستا ملایر، ۱۱ روستا در نهاوند، ۶ روستا تویسرکان، چهار روستا در اسدآباد، سه روستا در کبودراهنگ، چهار روستا در بهار، سه روستا در رزن، ۶ روستا در فامنین و یک روستا در شهرستان درگزین هزینه می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان تصریح کرد : ۸۸ روستا در اولویت دوم قرار دارند که شامل ۲ روستا در همدان، هفت روستا ملایر، ۲۳ روستا در نهاوند، ۱۱ روستا تویسرکان، پنج روستا در اسدآباد، ۱۳ روستا در کبودراهنگ، ۹ روستا در بهار، ۱۳ روستا در رزن، سه روستا در فامنین و ۲ روستا در درگزین هزینه می‌شود.

طالبی تاکید کرد : برای ایمن سازی ۸۸ روستا از حوادث و مخاطرات طبیعی ۴۴۲ میلیارد تومان پیش بینی و نیاز است که امید می‌رود با تامین این اعتبار، تکلیف قانونی پیش بینی شده در برنامه پنج ساله مبنی بر ایمن سازی ۳۰ درصد از مناطق در معرض آسیب، اجرایی شود.

او گفت: سیل اخیر به هشت نقطه روستایی و یک نقطه شهری خسارت زد که شامل ۶ روستای فامنین، ۲ روستای کبودرآهنگ و شهر همدان می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان همچنین افزود : این خسارت‌ها شامل خسارت به ۵۰ واحد در شهر همدان و نیاز به تعمیر آنها، ۱۷ واحد احداثی در روستایی، ۱۶ تعمیری و ۶ معیشتی است علاوه بر این به ۲ پروژه ابنیه‌ای در روستا‌های فامنین یک میلیارد و و ۲۴۰ میلیون تومان خسارت وارد شد.

از ۴۳ مخاطره طبیعی جهان ۳۴ مورد در ایران و ۲۴ مورد در استان همدان رخ داده است که مهمترین آن‌ها در این استان به ترتیب اولویت خشکسالی، سسیل، زلزله، یخبندان و کولاک است.

 استان همدان با حدود یک میلیون و ۷۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۰ شهرستان دارای یک هزار و ۷۵ روستای دارای سکنه است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =