کد خبر: 32919
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲
کشاورزی-گردشگری

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه کشاورزی به عنوان بخش زیربنایی توسعه اقتصادی هر جامعه محسوب می‌شود، گفت: با استفاده از ظرفیت های فراوان این بخش می توان علاوه بر تامین نهاده ‎‌های مناسب برای رشد سایر بخش‌ها، به توسعه سایر بخش ها نیز دست یافت.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایسنا، مهدی جعفری، اظهار کرد: بخش کشاورزی در روند رشد و توسعه اقتصادی کشورهای مختلف نقش‎های متعددی بر عهده دارد که از جمله مهم‎ترین آن‎ها می‎توان تامین مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع بالادستی، تامین نهاده‎هایی مانند نیروی کار، مصرف تولیدات سایر بخش‏های صنعتی از قبیل کودها و سموم شیمیایی و ماشین‌آلات کشاورزی، ارزآوری برای کشور و تامین مالی سایر بخش‎های زیربنایی را یاد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، وی بیان کرد: علاوه بر نقش‎های ذکر شده، سلامت و امنیت غذایی یک کشور مستقیما به تولیدات بخش کشاورزی وابسته است و هر گونه اختلالی در روند تولید این بخش می‎تواند به طور مستقیم امنیت غذایی و حتی سیاسی آن کشور را تهدید کند.

جعفری تصریح کرد: حساسیت‌های اخیر کشورهای توسعه یافته در مورد مصرف محصولات کشاورزی و مواد غذایی سالم و ارگانیک حاکی از توجه زیاد سیاستگذاران و مصرف‌کنندگان در این کشورها به بحث تولیدات سالم در بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: از این رو توجه به تولید سالم و اقتصادی در بخش کشاورزی و توسعه زیرساخت‎های این بخش جهت تولید بیشتر و سالم‌تر، بر اساس مزیت‎های نسبی یک کشور موضوعی است که نمی‎توان به سادگی از کنار آن گذشت و باید با یک برنامه‌ریزی اصولی و هماهنگ به سمت آن حرکت کرد.

جعفری افزود: از این رو بخش کشاورزی می‌تواند در فرایند توسعه اقتصادی ایران نیز نقش بی‎نظیری داشته باشد؛ موقعیت ممتاز جغرافیایی و تنوع آب و هوایی ایران برای کاشت محصولات مختلف بخش کشاورزی، وجود نیروی کار مناسب در روستاها و مراکز تولید، وجود نیروی تحصیل کرده کافی در رشته‎های مرتبط با کشاورزی، وجود مزیت‎های نسبی خدادادی در زمینه محصولات با ارزشی از قبیل زعفران، پسته، گیاهان دارویی، محصولات صنایع غذایی و صنایع دستی مرتبط با بخش کشاورزی و نظایر آن از جمله مزیت‎های موجود بخش کشاورزی ایران است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =