کد خبر: 32612
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۷
راه روستایی

معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل کشور گفت: هفت هزار و ۲۲۰ روستا در کشور از راه روستایی مناسبی برخوردار نیستند که در این راستا باید ۲۷ هزار کیلومتر راه احداث شود.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایرنا، «خداداد مقبلی»، روز پنجشنبه در حاشیه سفر رییس جمهور به استان همدان در جمع خبرنگاران افزود: برای احداث و تکمیل این میزان مسیر ارتباطی ۲۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا در یک پروژه هفت یا هشت ساله تکمیل شود.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۹۷ هزار روستای دارای سکنه در کشور وجود دارد که حدود ۴۰ هزار روستا جمعیتی بالای ۲۰ خانوار دارد.

مقبلی ادامه داد: سال ۱۴۰۰ برای ساماندهی راه‌های روستایی کشور پنج هزار میلیارد تومان از سوی مجلس شورای اسلامی مصوب شد و از منابع دفتر محرومیت‌زدایی ریاست جمهور نیز یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به این بخش تخصیص داده شد که ۶۳۰ طرح در کشور در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه سال گذشته احداث یک هزار و ۸۶۰ کیلومتر در حوزه راه‌های روستایی و ۲ هزار و ۱۸۲ کیلومتر روکش آسفالت راه‌های فرعی و روستایی صورت گرفته است، اظهار داشت: مطابق اعلام پلیس راه، حدود ۱۱ هزار کیلومتر از حوادث در راه‌های فرعی و روستایی رخ می‌دهد که در این خصوص اقداماتی صورت گرفته است‌.

مقبلی اظهار داشت: ۳۷ هزار راه فرعی در کشور وجود دارد که حدود ۱۵ کیلومتر از آن نیاز فوری به ایمن‌سازی‌ دارد اما به دلیل کمبود اعتبار نمی‌توانیم به تعهدات خود عمل‌ کنیم.

معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل کشور بیان کرد: برای ساخت راه های روستایی حدود ۲۷ هزار کیلومتر سالانه حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا در یک دوره پنج ساله اجرایی شود.

مقبلی گفت: همچنین از این میزان ۶۰ درصد در مناطق کوهستانی و صعب العبور واقع شده‌اند که هزینه تمام شده احداث راه بسیار بالاتر و از نظر زمانی نیز زمانبرتر است.

آیین استقبال رسمی از رییس جمهور با حضور آیت‌الله «حبیب الله شعبانی موثقی» نماینده ولی فقیه در استان و «علیرضا قاسمی فرزاد» استاندار همدان، فرماندهان نظامی و انتظامی، اعضای شورای تامین و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی استان در فرودگاه همدان برگزار شد.

همچنین جمعی از وزرای دولت به نمایندگی از رییس جمهور به شهرستان های تابعه استان همدان سفر می کنند و ضمن دیدار با مردم و شرکت در جلسات کاری، مسایل و مشکلات منطقه را بررسی و نتیجه کار را در شورای اداری استان به رییس جمهور ارایه می کنند.

‌استان همدان در مجموع پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه ارتباطی(آزادراه، بزرگراه، راه اصلی و روستایی) دارد که این استان همواره به واسطع موقعیت خاص جغرافیایی به عنوان شاهراه ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور یاد می شود.

همدان همچنین با ۲ خط ریلی جداگانه در مسیر غرب و مرکز کشور با طول حدود ۵۰۰ کیلومتر دارای موقعیت ممتازی در این بخش است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =