کد خبر: 31146
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۳
فریبرز عباسی

سرپرست معاونت آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۹۵ درصد تجهیزات و لوازم آبیاری در داخل کشور تولید می‌شود.

به گزارش روستانیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ،  فریبرز عباسی  در نشست بررسی روند مستندسازی طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری  افزود: تولید کننده‌های توانمند تجهیزات آبیاری در کشور با استفاده از فناوری‌های نوین ، محصولاتی با کیفیت و استاندارد‌های بالا تولید می‌کنند.

وی با بیان این که مجوز صادرات لوازم و تجهیزات آبیاری به تولید کننده‌هایی که تولیداتشان قابل رقابت در بازار‌های جهانی هستند داده می‌شود، گفت: به وارد کنندگانی که تجهیزات آبیاری را وارد کشور می‌کنند، مجوز‌های شش ماهه داده می‌شود تا بستر لازم برای بومی‌سازی و خودکفایی کامل این تجهیزات در داخل کشور مهیا شود.

این مقام مسوول افزود: روش آبیاری زیرسطحی براساس تاییدیه موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی و با توجه به کاهش تبخیر در این روش ،  به دلیل برخی مشکلات اجرایی ، درحال حاضر فقط در باغات پسته مورد تایید این معاونت است.
سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به کاهش مصرف سم و کود در روش‌های نوین آبیاری، محصول تولید شده در مزارع و باغاتی که تحت پوشش سامانه‌های نوین آبیاری قرار دارند محصولاتی سالم هستند که جزو مزایای این سامانه‌ها محسوب می‌شود.
وی با تاکید بر اهمیت موضوع نظارت بر نگهداری و بهره‌برداری در این طرح افزود: در این خصوص مشاور نظارت بر بهره‌برداری باید بر اثربخش بودن اقدامات نگهداری و بهره‌برداری در طرح سامانه‌های نوین آبیاری و افزایش بهره‌وری با کمترین هزینه تلاش کند.
عباسی به حضور فعال ارزیاب‌ها و بازرسان فنی در ستاد و استان‌ها بر کنترل کیفیت لوازم و تجهیزات آبیاری اشاره و بر توزیع مکانی پروژه‌های طرح سامانه‌های نوین آبیاری و توزیع اعتبارات عدالت‌محور آن در سراسر کشور تاکید کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =