افشین صدر دادرس

مدیرعامل اتحادیه دام سبک از ناکامی وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار گوشت قرمز خبر داد و این وزارتخانه را در تنظیم بازار این کالای اساسی به رغم در اختیار داشتن وظایف تنظیم بازار بر اساس قانون انتزاع، ناکام خواند.

به گزارش روستانیوز به نقل از مزرعه سبز، مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: چ‍هارشنبه هفته قبل پس از سه ماه مقدار کمی نهاده برای دام روستایی در سامانه بازارگاه بارگذاری شد که به سبب حجم بالای تقاضا سریع تمام شد و در برخی از استان ها نیز به سبب اعمال سلیقه شخصی، نهاده مذکور به دام سنگین اختصاص یافت.

افشین صدر دادرس اظهار داشت: در شرایط خشک‌ سالی قرار داریم و دام‍داران برای تأمین نهاده به شدت در مضیقه هستند. در حال حاضر قیمت جو در بازار آزاد کیلویی 9هزار، یونجه هف‍‍‍ت هزار، تفاله چ‍‍‍‍غندر پنج هزار و کاه شش هزار تومان است و متأسفانه وزارت جهاد انتظار دارد دامداران بازار گوشت را تنظیم کنند، درحالی که با شرایط فعلی قیمت نهاده، مسئولان باید به سراغ دلالان بروند، نه دامداری که گرفتار تأمین نهاده است.

وی افزود: در حال حاضر قیمت دام زنده کیلویی 67 تا 70هزار و قیمت گوشت در بازار کیلویی 170 تا 200هزار تومان است که این افزایش سه برابری قیمت از مبدأ تا مقصد نشانگر نقش دلالان در بازار است و تناسبی با قیمت واقعی تولید ندارد.

دادرس ادامه داد: این در حالی است روزی 60تن گوشت وارداتی در بازار توزیع می شود، ولی بازار آشفته است؛ البته واردات گوشت قرمز سود بالایی دارد و آشفتگی این بازار به نفع واردکنندگان و مافیای واردات تمام می شود.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: اتفاقاتی که در سال 97 افتاد و سبب واردات گوشت در سال 98شد، در حال تکرار است و دوباره شاهدیم که به رغم شعار حمایت از تولید داخل، واردات گوشت در حال انجام است و وزارتخانه هیچ راهکاری برای حمایت از دامداران ندارد.

وی تصریح کرد: در سال 91 که بحث انتقال وظایف بازرگانی به وزارت جهاد بود، تشکل ها از این تصمیم استقبال کردند تا این وزارتخانه بتواند از تولیدکنندگان حمایت کند، اما به سبب ناکامی در این امر، در ادامه این قانون به وزارت صمت برگشت تا این که سال گذشته دوباره برای حمایت از تولید داخل وظایف تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد داد شد، اما باز هم شاهد آشفتگی بازار هستیم و مسئولان این وزارتخانه نیز دیگر        بهانه ای ندارند.

دادرس ادامه داد: نابودی تولیدکنندگان تنها وابستگی کشور را در پی دارد و به همین جهت مسئولان باید راهکاری بیندیشند تا فعالان بخش کشاورزی از دولت دست نکشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =