کد خبر: 24037
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
گیاهان دارویی

مدیر جهادکشاورزی تبریز گفت: سال جاری کشت گیاه دارویی در این شهرستان بیش از ۱۳ هکتار افزایش یافته است.

به گزارش روستانیوز به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، فرامرز افشانی افزود: در سال زراعی جاری۳۳ گونه گیاه دارویی از جمله زعفران، گل محمدی، ریحان، فلفل و آویشن در مساحت ۵۱۴ هکتار در شهرستان تبریز کشت شده است.

وی با بیان اینکه برای اولین بار شاهد کشت موسیر نیز در مساحت یک هکتاری بودیم، افزود: توسعه این ۱۳ هکتار کشت با اختصاص نشا و بذر رایگان به بهره برداران صورت پذیرفته است.

افشانی از رونق کشت زعفران در منطقه خسروشاه شهرستان تبریز خبر داد و تاکید کرد: شهرستان تبریز به یکی از قطب های اصلی تولید زعفران در استان تبدیل شده است و نقش اساسی در تامین امنیت غذایی ایفا می کند.

وی در خصوص چالش‌های موجود در تولید گیاهان دارویی شهرستان تبریز نیز گفت: عدم تولید نشا و بذر اغلب گیاهان دارویی یکی از مشکلات اساسی بخش گیاهان دارویی شهرستان است که بهره‌برداران و کارشناسان را با مشکلات عدیده‌ای از جمله از بین رفتن گیرایی نشاهای حمل شده به علت حمل در شرایط نامناسب و عدم سازگاری رقمهای حمل شده با آب و هوای شهرستان مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه تسهیلات کم بهره‌ جهت مکانیزه کردن عملیات کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی تخصیص می‌یابد که این امر منجر به بالا رفتن سطح زیر کشت شده است افزود: سرمایه گذاران با ورود در جهت تامین نهاده و کشت نشاء گیاهان دارویی می توانند نقش مفیدی ایفا نموده و سرمایه گذاری های لازم را انجام دهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =