کد خبر: 23781
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷
دامداری

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک می گوید هزینه های تولید برای دامداران آنقدر بالا رفته است که تسهیلات در نظر گرفته شده مشکلی را حل نمی کند.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایسنا، افشین صدر دادرس در پاسخ به این سوال که آیا دامدار کارت می تواند مشکلات دامداران را در خصوص تامین نهاده مرتفع کند یا خیر؟ گفت: حدود یک ماه پیش وزیر جهاد کشاورزی اعلام کردند که به هر دامدار ۵۰ میلیون تومان تسهیلات داده می شود. به نظر می آید دامدار کارت در راستای صحبت های ایشان باشد. 

وی با بیان اینکه قرار است  تا ۵۰ میلیون تومان اعتبار در قالب کارت به دامداران برای خرید نهاده تعلق گیرد، افزود: قیمت یک کیلو جو با کرایه حمل بیش از ۷۰۰۰ تومان است. اگر این عدد را در یک ماشین ۱۰ تنی جو ضرب کنیم به ۷۰ میلیون تومان می رسیم آیا این ۵۰ میلیون تومان می تواند جوابگوی یکسال دامدار باشد؟

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک اضافه کرد: هزینه های تولید برای دامداران آنقدر بالا رفته است که این عدد و رقم ها مشکلی را حل نمی کند.

وی با بیان اینکه دولت از سال  ۱۳۹۸ با راه اندازی سامانه بازارگاه تامین سه قلم کالای اساسی از جمله ذرت، جو و سویا را به عهده گرفته است، گفت: وقتی خود وزارت جهادکشاورزی عهده دار تامین این اقلام شده پس باید تمام مسئولیت های آن را بپذیرد. دولت تصدی گری در این بخش را از بخش خصوصی گرفته بنابراین موظف است نهاده های مورد نیاز دامداری ها را تامین کند.

دادرس اضافه کرد: دولت وظیفه تامین یونجه را ندارد ولی موظف است قیمت تمام نهاده های دامی و کشاورزی را در بازار تنظیم کند.

 وی در پایان با بیان اینکه نهاده نیز به میزان کافی تامین نمی شود، گفت: دامداران گلایه های بسیاری به این تسهیلات دارند و معتقدند جز بدهکاری به بانک سود دیگری عایدشان نمی شود.

به گزارش ایسنا چندی پیش معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی  اعلام کرد که جامعه دامداران روستایی می‌توانند متناسب با دامی که در اختیار دارند ۱۰، ۲۰ و ۵۰ میلیون تومان تسهیلات در قالب دامدار کارت دریافت کنند. این کارت جهت خرید بخشی از نهاده های مورد نیاز دامداران است و کارمزد یک درصد و با مهلت استفاده یک ساله است تا بخشی از نیاز دامداران مرتفع شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =