اشتغال روستایی

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد با اشاره به وضعیت روستاهای استان و افزایش مهاجرت از روستا به شهر گفت: خشکسالی، اشتغال و مهاجرت معضل روستاهای استان است.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایلنا، محمدرضا فلاحتی در نشست با مدیر صندوق کارآفرینی امید در استان پیرامون برنامه ریزی پرداخت تسهیلات اشتغالزایی اظهار داشت: خوشبختانه صندوق کارآفرینی امید و مدیریت آن دغدغه جدی برای ایجاد اشتغال در روستاها دارند و این اداره کل در چارچوب اختیارات خود با طرح های خوب صندوق همراهی لازم را به عمل می آورد.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد ضمن بیان برخی از مشکلات شهرنشینی برای روستاییان مهاجرت کرده گفت: در سال های اخیر به دلیل کم آبی در روستاها و نبود شغل، اکثر جوانان روستایی به سمت شهرها مهاجرت کردند و برخی از این عزیزان در گذران زندگی شهری دچار مشکلات شده اند.

فلاحتی ادامه داد: قطعا اگر جوانان روستایی نقطه امیدی در روستاها ببینند، مهاجرت معکوس از شهر به روستا دارند و در این راستا طرح های خوبی از سوی صندوق کارآفرینی امید ارائه شده که باید تا رسیدن به نتیجه پیگیری شود.

این مقام مسئول استانی نرخ بیکاری بالا در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی را زیبنده استان ندانست و گفت: استان یزد دارای ظرفیت های بالایی در زمینه اشتغال است که باید از دانش فارغ التحصیلان دانشگاهی در زمینه ایجاد شغل در روستاها و شهرهای استان بهره برد.

وی در ادامه اشاره ای به سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان یزد کرد و اظهار نمود: سعی داریم برنامه ریزی به نحوی صورت پذیرد که مدیران و روسای دستگاه های عضو شورای هماهنگی طی جلسه ای مسائل خود را با وزیر در میان بگذارند؛ امیدواریم این سفر برای استان خیر و برکت همراه داشته باشد.

شهبازی مدیر صندوق کارآفرینی استان یزد نیز در این نشست با اشاره به تفاهم نامه فی مابین گفت: از ابتدای تفاهم نامه تاکنون ۳۱ فقره تسهیلات قرض الحسنه اشتغال به مبلغ ۷۸ میلیارد ریال پرداخت شده که زمینه اشتغال ۷۰ نفر را به صورت مستقیم فراهم آورده است.

وی درباره افراد معرفی شده از سامانه کارا گفت: صندوق کارآفرینی امید استان پس از بررسی و پالایش طرح های ارجاعی، ۵۸۳ طرح روستایی را با اعتباری بیش از ۶۹۰ میلیارد ریال از منابع مشترک با صندوق توسعه ملی مورد حمایت قرار داده که منتج به ایجاد اشتغال ۴۶۰ نفر به صورت مستقیم شده است.

شهبازی ادامه داد: صندوق کارآفرینی امید دارای سه استراتژی هر روستا یک محصول، روستای بدون بیکار و صندوق خرد محلی با محوریت افزایش توانمندسازی و مشارکت پذیری روستائیان به منظور اشتغال پایدار و ریشه کنی بیکاری است و تاکنون ۱۲۴ فقره تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزا به مبلغ ۱۲۱ میلیارد ریال در ۵۵ روستا پرداخته است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =