کد خبر: 20901
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سفر یک روزه خود به خوزستان در جمع خبرنگاران گفت: پرداخت مطالبات نخلداران خوزستانی از اولویت‌های ماست.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایانا، اسماعیل قادری‌فر رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و هیئت همراه در سفری یک روزه به استان خوزستان ضمن بازدید از مراکز خرید خرمای شهرستان‌های آبادان و شادگان، از نزدیک در جریان روند خرید تضمینی خرمای استعمران از نخلداران خوزستانی قرار گرفت.
وی ضمن اشاره به برنامه‌ریزی دو اقدام ضربتی کوتاه مدت و بلندمدت اظهار کرد: در اقدام کوتاه مدت حاصل دسترنج کشاورزان در این شرایط تنش آبی و خشکسالی با همکاری و تلاش تعاون روستایی استان با حذف واسطه‌ها و با رویکرد خرید تضمینی جمع آوری و در انبارها و سردخانه های استان نگهداری می‌شود که ظرف ۱۰ روز کاری آینده همه بارهای موجود در این انبارها جمع آوری شده و سریعاً با توجه به تمهیدات اندیشیده شده در بازارهای هدف به فروش خواهد رسید.
قادری‌فر در ادامه با بیان این مطلب که اولویت نخست ما پرداخت مطالبات نخلداران و کشاورزان خوزستانی است تصریح کرد: گام دوم فراهم آوردن امکانات، انبارها و فضاهای لازم برای محصول تولیدی کشاورزان است که تا سال زراعی آتی با همکاری مدیران استانی و شهرستانی این مهم محقق خواهد شد.
وی با بیان این مطلب که شادگان قطب خرمای استعمران در منطقه آسیای جنوب غربی است افزود: ما در زنجیره ارزش محصول استراتژیک خرما که یکی از کلیدی ‌ترین تولیدات کشاورزان جنوب کشور است هیچ ورودی نداشتیم که امشب این نوید را به کشاورزان سخت کوش استان می‌دهیم که با همکاری دانشگاه‌ها از ظرفیت علمی نخبگان بومی منطقه استفاده کرده تا بتوانیم مرکز نوآوری زنجیره ارزش خرما را ایجاد کنیم.
قادری‌فر همچنین ضمن اشاره به لزوم تزریق نوآوری به زنجیره ارزش خرما بیان داشت: باید بتوانیم در زمینه کاشت، داشت، برداشت و آبیاری خرما، صنایع تبدیلی و در همچنین حوزه بازرگانی و فروش این محصول مهم از حداکثر توان این نخبگان بومی استفاده کرده و با استفاده از نوآوری در زنجیره ارزش بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را از این محصول و نعمت بزرگ خدادادی حاصل کنیم.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه و در جمع خبرنگاران استان گفت: هوشمندسازی زنجیره تولید، تامین و توزیع یکی از برنامه‌های محوری است که در ابلاغ مقام عالی وزارت به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دیده شده، متاسفانه وجود دلال‌ها و واسطه‌هایی که حاصل دسترنج کشاورزان را می‌خرند و بعضاً از مزرعه تا سفره حدود ۷۰۰ درصد ارزش افزوده در قیمت به وجود آمده و عمده آن به جیب همین دلالان به صورت ناثواب می‌رود و باعث متضرر شدن تولید کننده و مصرف کننده است، را به کمک کسب و کارهای نوین، استارت آپ ها و زنجیره ارزش برطرف کنیم.
قادری‌فر خاطرنشان کرد: ما باید به نقش اتحادیه‌ها، تشکل‌های مردمی و تعاونی‌های روستایی اهمیت دهیم، اگر ما بتوانیم پشتیبانی و حمایت درستی داشته باشیم خود اتحادیه‌های کشاورزی که متشکل از همین مردم، کشاورزان و نخلداران هستند وارد کار شده و منجر به حذف واسطه‌ها و دلالان و کاهش سوداگری خواهد شد.
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه ضمن اشاره به بازارهای هدف صادراتی یادآور شد: خرمای استعمران خوزستان بهترین بازار را در آسیای جنوب شرقی، هند، چین و کشورهای اینچنینی دارد اما با دلیل اینکه ما نتوانستیم زمینه صادرات پایدار را برای این کشورها فراهم کنیم طبیعتاً منجر به تصاحب بازار توسط دیگران خواهد شد، نگاه صادرات محور به تولیدات خوب کشاورزی پس از تامین نیاز داخلی یکی دیگر از هدف گذاری ‌های ما در سازمان خواهد بود.
قادری‌فر ضمن اشاره به خرید تضمینی و حمایتی بر اساس مصوبه شورای قیمت گذاری عنوان کرد: الگوی کشت قراردادی موضوع بسیار مهمی بود که در برنامه‌های پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی به مجلس است که برنامه‌های آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
وی به پرداخت مطالبات نخلداران خوزستانی اشاره و بیان کرد: تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا به محض دریافت اولین وجوه از بازرگانان پرداخت مطالبات کشاورزان و نخلداران خوزستانی انجام شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =