کشاورزی

یک کشاورز اهل سوسنگرد با اشاره به این‌که کشاورزان از فعالیت‌ها و اقدامات موسسه جهاد نصر بسیار خوشحال هستند، گفت: نظام صنفی کشاورزی همانند یک مافیا عمل می‌کند و دست به لابی‌گری می‌زند.

به گزارش روستانیوز، حاج خالد مزرعه، کشاورز اهل سوسنگرد، در گفت‌وگو با خبرنگار «روستانیوز»، درباره نحوه فعالیت خود اظهار داشت: ساکن شهر سوسنگرد و رئیس عشیره مزرعه هستم. تا قبل از اجرای فاز یک طرح رهبری کم‌تر از یک ششم زمین‌های فعلی یعنی حدود 50هکتار زمین داشتم، ولی اکنون حدود 300هکتار زمین کشاورزی در اختیار دارم.

مزرعه در ادامه بیان کرد: درآمدم قبل از اجرای فاز نخست طرح رهبری از هر هکتار ماهی یک تا دو میلیون بود و از هر هکتار حدود یک تن محصول برداشت داشتیم، اما بعد از این‌که طرح رهبری اجرا و زمین‌ها بهینه‌سازی شد، درآمدم بسیار افزایش یافت.

وی گفت: تا قبل از اجرای طرح رهبری با استفاده از نهرهای آبی به طول 12کیلومتر آب را منتقل می‌کردیم و حجم بسیار زیادی از آب در طی مسیر جذب سفره‌های زیرزمینی می‌شد، ولی در حال حاضر برای انتقال آب از کانال‌های بتنی استفاده می‌شود که هدررفت آب را بسیار کاهش می‌دهد؛ البته اکنون نیز با کمبود آب روبه‌رو هستیم، ولی پیش از اجرای این طرح هم بی‌آبی داشتیم و هم شوری آب.

این کشاورز ساکن سوسنگرد با بیان این‌که در حال حاضر زهکشی زمین‌های کشاورزی مناسب‌تر شده است، اضافه کرد: تناژ تولید محصول نیز بالا رفته و برداشت محصول ما در هر هکتار به 5/3 تا چهار تن رسیده است.

وی در پاسخ به این‌که عمده محصول تولیدی شما چیست، گفت: در حال حاضر کلزا، گندم، صیفی‌جات و...  کشت می‌کنم.

نقش موثر اجرای طرح رهبری در بهبود معیشت کشاورزان

مزرعه با بیان این‌که 18نفر در 300 هکتار زمینش در حال فعالیت هستند، اضافه کرد: زندگی این افراد کاملاً به کشاوزی وابسته است و اجرای طرح رهبری باعث شده زندگی آنان بسیار تغییر کند و اگر این طرح اجرا نمی‌شد، 50 هکتار کشت ما باید به 15هکتار کاهش می‌یافت، زیرا آب کافی در اختیار نداشتیم.

این کشاورز اهل سوسنگرد درباره نحوه فعالیت موسسه جهاد نصر در اجرای فاز یک طرح رهبری گفت: این موسسه فعالیت بسیار خوبی داشته‌ و کارشناسان و پیمانکاران همکار آن خبره هستند. پیمانکاران همکار این موسسه تمام تجهیزات لازم را در اختیار دارند و از سال 77 در حال تسعیر زمین‌ها و فعالیت هستند و جایگزین مناسبی برای این موسسه سراغ ندارم.

مزرعه درباره حواشی مطرح شده پیرامون ناراضی‌بودن برخی کشاورزان از فعالیت‌های موسسه جهاد نصر اظهار کرد: در هر کاری نقص وجود دارد، ولی در مجموع کار این موسسه خوب بوده است.

نظام صنفی مافیای صنفی است

وی درباره این‌که آیا مسئولان نظام صنفی و خانه کشاورز برای جمع کردن امضاء علیه اقدامات موسسه جهاد نصر به سراغ وی نیز آمده‌اند یا نه، گفت: مسئولان نظام صنفی اصلاً کشاورز نیستند و با لابی‌گری فقط کشاورزان را اذیت می‌کنند و هیچ کاری برای آنان نمی‌کنند. با 300هکتار زمین فقط خودم را بیمه کرده‌اند. نظام صنفی مافیای صنفی است؛ آن‌ها سراغ من نیامده‌اند، چون از من شناخت دارند.

مزرعه ادامه داد: هنوز انتخابات نظام صنفی را ندیده‌ایم و اعضای آن با لابی‌گری انتخاب می‌شوند.

وی افزود: هر کس قدم خیری برای کشاورز بردارد، خیر می‌کند. ما کشاورزان سوسنگردی خواهان توجه مسئولان هستیم، زیرا در پایین‌دست کرخه ساکن هستیم و مشکل بی‌آبی غوغا می‌کند.

این فعال بخش کشاورزی ادامه داد: ما با دو سری آب دادن به زمین از هر هکتار چهار تن محصول برداشت می‌کنیم و اگر آب بیش‌تری داشتیم، قطعاً برداشت محصول بیش‌تر می‌شد.

وی گفت: تسعیر زمین‌های ما توسط موسسه جهاد نصر شش ماهه انجام شد و از نظر تهاتر خیلی خوب عمل کردند، ولی نگرانیم که زمین‌های خود را به موسسه دیگری بدهیم، چون شاید حدود سه سال طول بکشد که زمین‌های ما را تهاتر کنند.

مزرعه تصریح کرد: موسسه جهاد نصر با تسعیر زمین‌های ما فقط پنج درصد از متراژ آن را کسر کرد، ولی سایر موسسات تا هشت درصد زمین‌ها را تهاتر کرده‌اند و این یعنی از هر 100هکتار زمین هشت هکتار برای ایجاد کانال آب و راه ارتباطی تهاتر می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =