کد خبر: 14374
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۸
زنبوردار

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران گفت: بر اساس آخرین گزارش‌ها مرگ زنبورهای عسل در برخی از استان‌ها به بیش از ۵۲ درصد جمعیت رسیده، که آمار فاجعه‌باری است.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایلنا، میرمحسن موسویان، ضمن تائید گزارش‌های تازه آمار رو به رشد تلفات زنبورعسل در کشور،‌ اظهار کرد: از اتحادیه‌های استانی خواسته‌ایم گزارش‌های به روز مرگ زنبورهای عسل را به ما مخابره کنند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش‌ها مرگ زنبورهای عسل در برخی از استان‌ها به بیش از ۵۲ درصد جمعیت رسیده، که آمار فاجعه‌باری است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران علاوه بر عامل ناشناخته مرگ زنبورهای عسل، عدم هماهنگی در سمپاشی باغات و مزارع با زنبورستان‌ها را دلیلی دیگر بر افزایش تلفات زنبورهای اصل در ماه‌جاری دانست.

موسویان تصریح کرد: ما بارها از ادارات جهاد کشاورزی استان‌ها درخواست کرده‌ایم زمان سمپاشی با زنبورستان‌ها هماهنگ شود تا شاهد از دست رفت این حشره ارزشمند نباشیم، اما به نظر می‌رسد آن‌ها آگاه به نتایج از دست رفتن جمعیت زنبور عسل و آثار مخرب آن بر کشور نیستند.

وی همچنین با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان نسبت به دیگر درخواست این اتحادیه مبنی بر تامین بخشی از نیاز تغذیه‌ای زنبوران عسل برای تقویب جمعیت باقی مانده،‌ یادآور شد: مهمترین کمک برای نجات جمعیت باقی مانده زنبورهای عسل کشور تامین نهاده‌های تولید با قیمت مناسب از جمله شکر مورد نیاز برای تغذیه کندوها است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران یادآور شد: نیاز فوری به شکر نه برای تولید عسل بلکه برای احیای کندوها با تقویت و زنده نگه داشتن زنبورهای کارگر و تخم ریزی ملکه است.

وی با تاکید بر اینکه ما برای این نیاز مهم بارها درخواست خود را به مسئولان داده‌ایم، گفت: آخرین پاسخ مسئولان وعده تامین شکر با قیمت صنف و صنعت بود که حتی اگر محقق شود از توان مالی زنبورداران خارج است.

به گفته موسویان، ‌برای حل این مشکل به درخواست اتحادیه وزیر جهادکشاورزی نامه‌ای به وزیر صمت ارسال کرده و شنیده‌های حاکی از آن است که این نامه بر روی میز مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی این وزارتخانه در بی‌توجهی در حال خاک خوردن است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =