کد خبر: 12324
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
 عبدالحمید احمدی

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: در روستاها به جهت ویژگی‌های زندگی روستایی، می‌توانیم استعدادهای خوبی در رشته‌های مختلف شناسایی کنیم.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایسنا، عبدالحمید احمدی در نشست هم اندیشی و هماهنگی دفتر توسعه ورزش مناطق روستایی و عشایری با مسئولین کمیته روستایی فدراسیون های ورزشی که پیش از ظهر امروز (دوشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: بخش عمده و مهم جمعیت کشور ساکن روستاها هستند و بر اساس آماری که وجود دارد، حدود ۲۶ درصد از جمعیت ایران در روستاها زندگی می‌کنند و این جمعیت هم همچون جمعیت شهرنشینی از حقوقی برخوردارند و باید عدالت در رابطه با جمعیت ساکن روستاها رعایت شود چرا که جمعیت روستایی هم دارای حقوق هستند.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی با تاکید بر این مهم که هر امکانی برای هر شهروند و هر فردی در ایران از لحاظ قانونی وجود دارد، شامل هر فرد روستایی هم می شود، تصریح کرد: حقوق روستاییان و شهر نشینان یکسان است اما در عمل تفاوت ها را شاهد هستیم و ورزش هم از جمله موضوعاتی است که در قالب نیازهای جمعیت شهروندی و روستایی قرار دارد و هر آنچه که برای شهرنشینان در خصوص ورزش انجام می شود باید بصورت عادلانه برای همه بخش های جمعیتی کشور در نظر گرفت.

سید عبدالحمید احمدی گفت: واقعیت آن است که در ورزش جمعیت شهری به گونه‌ای اولویت پیدا کردند و این موضوع کاملا مشهود است و امکانات ورزشی بیشتر در مناطق برخوردار وجود دارد و روستاها هم به جهت پراکندگی و جمعیت کمتری که در آنجا ساکن هستند و دلایل دیگر از این امکانات برخوردار نیستند.

معاون وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر حمایت دولت تدبیر و امید از ورزش روستاها گفت: حرکتی در وزارت ورزش و جوانان آغاز شد که بتوانیم به جمعیت روستایی هم همچون جمعیت شهرنشینی توجه کنیم و همانقدر که مشارکت شهرنشینان در ورزش مهم است مشارکت روستاییان هم در اولویت برای ما قرار داشته باشد و هر میزان ساخت و سازها در مناطق شهری توسعه می یابد در این زمینه روستایان را نیز منتفع کنیم.

احمدی ادامه داد: در زمینه ساخت و سازها در روستاها، هزینه به مراتب کمتری نسبت به شهرها دارد و انتظار هم در این خصوص کمتر است و یک زمین چمن مصنوعی نیمه فوتبال یا سالن چند منظوره می‌تواند بخش بزرگی از خواسته‌های اهالی ورزش در مناطق روستایی را برآورده کند. به همین دلیل و با توجه به سطح توقع کمتر و هزینه پایین‌تر، شرایط برای سرمایه گذاری در این مناطق کاملا فراهم است.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی احداث زمین‌های چمن مینی فوتبال که به مرز دو هزار رسیده و تجهیز خانه‌های ورزش روستایی را از جمله اقدامات مهم زیرساختی در توسعه ورزش مناطق روستایی و عشایر عنوان کرد.

وی استعدادهای ورزشی در مناطق روستایی را هم مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در روستاها به جهت ویژگی‌های زندگی روستایی، می‌توانیم استعدادهای خوبی در رشته های مختلف شناسایی کنیم که آن‌ها هم بتوانند با قرار گرفتن در مسیر درست و اصولی برای ورزش ایران اسلامی افتخارآفرینی کنند و در این بین بسیاری از ورزشکاران مطرح در رشته‌های مختلف از روستاها شروع کردند به همین دلیل سرمایه گذاری در ورزش مناطق روستایی و عشایری واقعا دارای توجه منطقی است و به سود ورزش قهرمانی ایران است.

سید عبدالحمید احمدی تصویب طرح ساماندهی و ارتقا خدمات فرهنگی به جامعه روستایی در هیات وزیران و قانون وزارت ورزش و جوانان را دو سند بالادستی معتبر برای ارائه خدمات ورزشی به مناطق روستایی و عشایری دانست و تصریح کرد : با توجه به برخورداری از قوانین برای حمایت از ورزش در مناطق روستایی و عشایری و همچنین ظرفیت دفتر توسعه ورزش مناطق روستایی در وزارت ورزش و جوانان و فعالیت کمیته ها روستایی در فدراسیون های ورزشی، فرصت بسیار خوبی برای ارائه خدمات بهتر به این قشر به وجود آمده است.

وی اهمیت احیای بازی‌های بومی محلی و ورزش‌های سنتی را هم مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: بازی‌های بومی محلی در قالب فرهنگ غنی ایرانی قابلیت رشد و توسعه بیشتر دارد و در این زمینه باید با قدرت تر از قبل زمینه گسترش ورزش‌های سنتی را به وجود آورد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =