کد خبر: 12245
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹

آن طور که مسئولان می‌گویند ۲۰۰ روستا در شمال استان در معرض خطر سیلاب و ۱۱۹ روستا در نوار جنوبی در معرض خطر رانش و لغزش زمین قرار دارند و همچنین بخشی از شرق استان نیز در معرض تهدید فروچاله‌ها قرار دارند.

به گزارش روستانیوز به نقل از تسنیم، وقوع بیشتر از ۱۰۰ مورد زمین‌لرزه از ابتدای امسال در استان که دو زلزله بالای ۵ ریشتر سبب خسارت به واحدهای مسکونی در روستاهای شرق استان شد و همچنین وقوع سیلاب‌های متعدد و همچنین بروز آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی این استان گواه حادثه‌خیزی استان گلستان است.

اردیبشت ماه امسال با رانش زمین در مراوه تپه آغاز شد، هنوز چندماهی نگذشته بود که در تیرماه سیلاب شرق گلستان از جمله ۴ شهر و حدود ۵۰ روستا را در برگرفت. هنوز اعتبارات بازسازی برای این مناطق ابلاغ نشده بود که زلزله ۵.۱ ریشتری شهریورماه رامیان را لرزاند. کمی بعد و در مهرماه زلزله ۵.۲ ریشتری به روستاییان مراوه تپه خسارت زد.

آتش سوزی‌های گسترده در پارک ملی گلستان، عرصه‌های جنگلی توسکستان و دیگر نقاط استان هم از دیگر حوادثی بود که امسال دامن گیر گلستان شد.

در کنار خانه‌های غیرمقاوم، کم دوام و بی دوامی که در روستاها و شهرهای استان وجود دارد، برخی از این سکونتگاه‌ها خود در معرض خطراتی همچون سیل، لغزش و رانش زمین، سنگ افتان، فروچاله و غیره قرار دارند.

در کنار مقاوم سازی خانه‌های روستایی باید ایمن سازی و تثبیت روستاها را هم در دستور کار قرار داد، موضوعی که بنیاد مسکن متولی انجام آن است.

براساس آمارها حدود ۴۷ درصد جمعیت استان در روستاها سکونت دارند و بیشترین خسارت حوادث طبیعی نیز به این روستاهای بی‌دفاع وارد می‌شود.

علاوه براین وجود حدود ۱۱۰ هزار واحد مسکونی بی دوام و کم دوام در این روستاها همواره خسارت حوادث طبیعی را تشدید کرده است.

سیدمحمد حسینی، مدیرکل بنیاد مسکن گلستان در این باره اظهار داشت: گلستان از جمله استان‌هایی است که هرساله چندین مورد از حوادث طبیعی را تجربه می‌کند. از ابتدای امسال هم ۴ حادثه از جمله رانش زمین، سیل و زلزله را در استان شاهد بودیم که در این حوادث به حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت وارد شد.

وی گفت: براساس مطالعاتی که انجام شد از ۹۳۳ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان حدود ۲۰۰ روستا در  ضلع شمالی استان در معرض خطر سیلاب قرار دارند. همچنین ۱۱۹ روستای کوهستانی در نوار جنوبی استان را خطر رانش، لغزش، سنگ افتان و غیره تهدید می‌کند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان اضافه کرد: در شرق استان خطر فروچاله‌ها نیز سکونتگاه‌های روستایی را در معرض تهدید قرار داده است.

وی بیان داشت: برای این روستاها که در معرض خطر حوادث طبیعی قرار دارند با کمک مدیریت بحران " شناسنامه" تهیه کردیم تا براساس نوع مخاطره و اعتباراتی که اختصاص پیدا می‌کند، نوع اقدامات را اولویت بندی کنیم.

حسینی با اشاره به آغاز مطالعات زمین شناسی در روستاهای در معرض خطر گفت: این مطالعات در ۷۵ روستا به پایان رسیده و تاکنون ۲۸ روستا هم ایمن سازی و اقدامات مربوط به تثبیت و رفع خطر در آنها انجام شده است.

وی اظهار داشت: در ماه‌های آینده ۳۸ روستای دیگر ایمن سازی می‌شود و ۵۰ روستای دیگر نیز در دست مطالعه قرار دارد که در صورت تخصیص اعتبارات عملیات ایمن سازی آنها را انجام می‌دهیم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان بر ضرورت اجرای طرح‌های ایمن سازی روستاها گفت: با بارش‌هایی که داشتیم و با توجه به توپوگرافی و خاک منطقه، در بهار و اوایل تابستان وقوع رانش در برخی نقاط محتمل خواهد بود. برای همین پیش از بروز خسارت باید اعتبار لازم برای ایمن سازی این روستاها تأمین شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =