نهال

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری یک‌میلیون اصله نهال در این استان توزیع و غرس می‌شود.

به گزارش روستانیوز، اسفندیار خزایی اظهار کرد: حدود ۸۰۰هزار اصله نهال صنوبر و ۲۰۰هزار نهال از نوع درختان جنگلی کم‌آب‌بر و مقاوم به کم‌آبی و اقلیم در همدان غرس می‌شود.

وی شعار هفته منابع طبیعی و آبخیزداری امسال را «همه با هم، جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی» عنوان کرد و افزود: برنامه‌های هفته منابع طبیعی و آبخیزداری باید در راستای دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شود تا زمینه‌ای برای ابتلای مردم به کرونا نشود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به نقش رسانه‌ها، فضای مجازی و تبلیغات محیطی در ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی گفت: باید برنامه‌های متنوع فرهنگی، آموزشی و ترویجی، در راستای فرهنگ‌سازی برای حفظ و توسعه منابع طبیعی برگزار شود.

خزایی عنوان کرد: منابع طبیعی تجدیدشونده نظیر آب، خاک، جنگل و مرتع به‌عنوان بستر حیات و توسعه پایدار جوامع محسوب می‌شوند که در این هفته باید برای ارتقای فرهنگ عمومی حفظ و توسعه منابع طبیعی و سهیم کردن همه افراد در حفظ این منابع ارزشمند الهی تلاش کرد.

وی اظهار کرد: تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی در میان اقشار مختلف و مسئولان، ایجاد تفاهم عمومی نسبت به اهمیت و ضرورت حفاظت، احیاء، توسعه و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی، آشنایی همه مردم با اهداف، دیدگاه‌ها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و مأموریت‌های محوله و نهادینه کردن مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در توسعه و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی ازجمله اهداف مورد نظر در برگزاری هفته منابع طبیعی و آبخیزداری است.

خزایی تأکید کرد: منابع طبیعی جزو ثروت‌های ملی و متعلق به تمامی نسل‌هاست. بر این اساس، همکاری و تلاش آحاد مردم در حفظ و حراست از این منابع ارزشمند ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان افزود: برای دستیابی به سیاست‌ها و اهداف ترسیم شده منابع طبیعی در این هفته، از ظرفیت سایر دستگاه‌ها، تشکل‌ها، بسیج، مردم روستاها و شهرها و بهره‌برداران حوزه‌های آبخیزنشینان استفاده می‌شود.

خزایی با بیان این‌که جلب مشارکت جوامع محلی به‌عنوان بهره‌برداران عرفی عرصه‌ها برای حفظ و نگهداری از منابع طبیعی ضروری است، اظهار کرد: در این رابطه اجرای طرح جذب همیار طبیعت می‌تواند راهگشای همکاری همگانی باشد.

وی گفت: هم‌زمان با نکوداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری، تمام همت خود را صرف فرهنگ‌سازی کرده تا کم‌تر از قوه قهریه درخصوص مسائل مربوط به تخریب، تجاوز و تصرفات به اراضی ملی و منابع طبیعی استفاده شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان بر ضرورت آموزش و فرهنگ‌سازی در رابطه با اهمیت و فواید درخت و درخت‌کاری برای دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی با مشارکت اداره‌کل آموزش و پرورش استان از طریق برنامه‌های آموزشی تأکید کرد.

وی با بیان این‌که مردم در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری با حضور در طبیعت و کاشت نهال بیش‌تر با اهمیت حفظ سرمایه‌های ملی و خدادادی آشنا خواهند شد، عنوان کرد: سال گذشته یک‌هزار هکتار به جنگل‌کاری استان همدان اضافه شد و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، این میزان در سال آینده به دوبرابر افزایش می‌یابد.

خزایی بیان کرد: افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری این اداره‌کل در طول هفته منابع طبیعی و آبخیزداری در دستور کار قرار دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =