کد خبر: 11367
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
روستا

 مدیر جهاد کشاورزی ماسال گفت: صاحبان ویلا مشکلات اقتصادی و فرهنگی زیادی را برای جامعه روستایی به ارمغان می آورند.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایرنا، جهانبخش علیپور با بیان اینکه از هرگونه تغییرکاربری شالیزارهای این شهرستان جلوگیری می‌شود، گفت: این اراضی ارزشمند برای تولید برنج اختصاص دارد و جای ساخت هیچ ویلایی در آن نیست.

وی افزود: جاذبه‌های گردشگری بالای این شهرستان موجب شده است که برخی از سودجویان کشاورزان را اغفال کنند و آنها را برای فروش زمین وسوسه کنند.

علیپور ادامه داد: علاوه بر اینکه با متخفلین در این زمینه به شدت برخورد می‌کنیم به کشاورزان نیز اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام داده‌ایم تا مبادا به دلیل گران‌شدن زمین اقدام به فروش شالیزارشان کنند.

وی تصریح کرد: زمین‌های کشاورزی برای تامین غذای مردم کشور هستند و حفاظت از آنها وظیفه همه هموطنانمان است.

مدیر جهاد کشاورزی ماسال با بیان اینکه بیشتر سازندگان ویلا در این شهرستان افراد غیر بومی هستند و علاوه بر تهران شاهد هستیم که مردمانی از استانهای اصفهان و شیراز نیز برای ویلاسازی متقاضی هستند، خاطرنشان کرد: کشاورزان باید بدانند که نباید منافع آنی را فدای منافع آتی کنند و حفظ زمین‌هایشان برای خود و خانواده‌شان در درازمدت منافع مهمتری دارد.

نگرانی از پیرشدن جامعه کشاورزی

وی ادامه داد: در حال حاضر بخش کشاورزی از پیرشدن و افزایش سن کشاوزان نگران است و تمهیداتی اندیشیده شده است تا جوانان روستایی و کشاورز زادگان ترغیب بیشتری برای ورود به این بخش داشته باشند، زیرا از مهارت و تجربه زیادی برای تولید محصولات کشاورزی برخوردارند.

علیپور گفت: اکوتوریسم و کاهش هزینه تولید محصولات کشاورزی از جمله عواملی است که جوانان را راغب می‌کند بیشتر به فعالیت در بخش کشاورزی بپردازند.

وی افزود: خوشبختانه تعداد و وسعت  گلخانه‌ها و کشت محصولات جدیدی چون آلوئه‌وار در ماسال رو به افزایش است و این مشاغل منجر به افزایش درآمد کشاورزان و ماندگاری آنها در روستاها می‌شود.

صاحبان ویلا تحمل آواز خروس و بوی دام را ندارند

مدیر جهاد کشاورزی ماسال با بیان اینکه هر چقدر در شهرستان کمتر ویلاسازی شود، روستاییان ما نیز با مشکلات کمتر مواجه خواهند شد، گفت: تجربه نشان داد، افرادی که در گذشته خانه‌های روستایی خود را به غیر بومی‌ها برای ساخت خانه های دوم فروختند، مشکلات فرهنگی زیادی را به این قشر وارد کردند.

وی افزود: صاحبان ویلا که حتی تحمل آواز خروس و بوی دام را نداشتند، روستاییان را مجبور کردند که از پرورش مرغ بومی و یا دام خودداری کنند و این امر به خسارت اقتصادی روستاییان افزوده است و به همین دلیل از هم اکنون باید از گسترش این مشکلات پرهیز کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =