کد خبر: 11359
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸
00

در ماه‌های اخیر روند ابتلا به ویروس مرگبار کرونا در بسیاری از نقاط کشور کاهشی بود تاجایی که تعداد شهرهای قرمز کشور انگشت شمار شد، اما اکنون خبرها حاکی از این است که این ویروس چموش و مسری خیز برداشته و بیم آن می‌رود که در موج چهارم آن افراد زیادی را درگیر کند.

به گزارش روستانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در استان لرستان نیز به تبع مدتی وضعیت ابتلا و مرگ و میر کاهشی بود، اما اکنون با توقف روند کاهشی، مسئولان هشدار داده‌اند که اگر دستور العمل‌ها رعایت نشود باید آماده موج جدید ابتلا به این ویروس باشیم.

آنچه مسلم است هرچه عادی انگاری شود و بی خیال وجود این ویروس منحوس شویم همچنان باید با آن درگیر باشیم، اما امروز با خبر شدیم که در یکی از روستا‌های بخش مرکزی دلفان به نام «مراد جان چواری» مردم سخت درگیر ویروس کرونا شده‌اند به طوری که جمعیت زیادی از آن‌ها مبتلا شده و بناست برای جلوگیری از سرایت بیماری به سایر روستا‌ها این روستا قرنطینه شود.

شیوع گسترده ویروس کرونا در روستای مراد جان چواری

مصطفی آوختی بخشدار مرکزی شهرستان دلفان در رابطه با وضعیت کرونایی روستای مراد جان چواری شهرستان دلفان اظهارداشت: تاکنون تست کرونای ۳۷ نفر از اهالی روستای مراد جان چواری مثبت بوده و امروز بر اساس تصمیم ستاد کرونای شهرستان این روستا قرنطینه می‌شود.

او تعداد جمعیت روستای مراد جان چواری را ۷۰۰ نفر برشمرد و افزود: با توجه به وضعیت پیش آمده ضدعفونی و گندزدایی این روستا انجام شد.

لطفی دهیار روستای مرادجان چواری دلفان  اظهارداشت: در جلسه‌ای که به منظور رسیدگی به وضعیت روستای مرادجان چواری برگزار شد مصوب شد که از نظر دارو و درمان و همچنین تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی بین افراد نیازمند اقداماتی انجام شود.

رضایی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دلفان اظهارداشت: روستای مراد جان چواری واقع در بخش مرکزی شهرستان دلفان ۷۰۲ نفر جمعیت دارد.

مثبت شدن تست ۳۵ نفر از اهالی روستا

رضایی افزود: روستای مذکور خانه بهداشت دارد و بهورز همیشه در خانه بهداشت مستقر است به طوری که از قبل و بعد از کرونا حضور داشته، اکنون نیز با توجه به وضعیت کرونایی این روستا در دو مرحله نمونه گیری از اهالی روستا انجام شده است که از حدود ۸۵ نمونه گیری ۳۵ مورد مثبت بوده است که این یک زنگ خطر است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دلفان عنوان کرد: در نخستین نمونه گیری تست ۱۵ نفر مثبت شد که برای مداخله بیشتر پزشک و پرستار به صورت تیم مراقبت در منزل به این روستا اعزام شد.

او با اشاره به اینکه در روز‌های گذشته کار گندزدایی از معابر و منازل روستای مرادجان چواری دلفان انجام شده است بیان کرد: در بحث کرونا آموزش‌های لازم به مردم ارائه شد و پزشک برای چک کردن علائم بیماران به منزل ۱۵ خانوار مراجعه کرده است.

روستای مراد جان چواری قرنطینه می‌شود

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دلفان تصریح کرد: به مردم روستای مرادجان چواری توصیه‌های لازم ارائه شده است و نمونه‌های مثبت اطراف را نیز وادار کردیم که همان جا نمونه بگیرند که این اقدامات کماکان ادامه دارد.

رضایی اظهارداشت: برای رسیدگی بیشتر به وضعیت روستای مرادجان چواری با ستاد کرونای شهرستان، فرمانداری و نیرو‌های جهادی هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم و امروز این روستا قرنطینه می‌شود.

او افزود: برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است تا بسته‌های حمایتی بین خانواده‌های نیازمند به هر تعدادی که باشند توزیع شو، بناشده نیرو‌های جهادی نیز کار ضدعفونی معابر و توزیع بسته‌های معیشتی را انجام دهند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دلفان عنوان کرد: طرح شهید سلیمانی در جریان است و از طریق این طرح مراقبان سلامت، داوطلبان هلال احمر و بسیج حضور دائم دارند و سعی می‌کنیم تمرکز روی این کانون باشد تا بیماری به روستا‌های اطراف سرایت نکند.

برگزاری مراسم عزاداری و شیوع بیماری

رضایی در رابطه با علت شیوع بیماری کرونا در این روستا نیز بیان کرد: هفته گذسته مراسم عزاداری و خاکسپاری در این منطقه انجام می‌شود که افراد زیادی در این روستا حضور پیدا می‌کنند که این تجمع خود می‌تواند عامل مهمی برای انتشار این ویروس باشد.

او گفت:، چون روستای مرادجان چواری در کوهپایه است و به جا‌های دیگر راه ندارد این روستا تاکنون به نوعی ایزوله بوده و تنها چهار تا پنج کرونایی داشته، اما اکنون با توجه به جمعیت زیادی که برای این مراسم حضور پیدا کرده بودند و دو روز مستقر بودند تعداد زیادی از مردم مبتلا شده‌اند.

امیدواریم با اقدام جدی و به موقع مسئولان و رعایت بیش از پیش مردم، روند ابتلا به ویروس کرونا در روستای چواری دلفان متوقف شد و با توجه به اینکه بخشی از مردم این روستا از لحاظ معیشتی مشکل دارند می‌طلبد که مسئولان حمایت‌های ویژه‌تری نسبت به آن‌ها داشته باشند تا غیر از بیماری درد و رنج دیگری نداشته باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =