کد خبر: 9999
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
34

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سختی کار راه‌اندازی سایت مخابراتی در کردستان بخاطر شرایط جغرافیایی اشاره کرد و گفت: قرار است تا پایان امسال تمام روستاهای این استان به شبکه اینترنت متصل شوند.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایرنا، محمدجواد آذری‌جهرمی عصر دوشنبه در دیدار با محسن فتحی نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر چه بخاطر کوهستانی و سخت‌گذر بودن کردستان اتصال تمام روستاها به اینترنت کار سختی است اما تلاش می‌کنیم اراده ما از سختی‌ها بزرگتر باشد تا درخواست و دستور مردم اجابت شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۷۲ درصد روستاهای کردستان به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت متصل هستند و اتصال ۲۸ درصد باقی مانده هم در دست اقدام است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این استان استعداد فراوانی بویژه از لحاظ جوانان تحصیل کرده، گردشگری و کشاورزی دارد، افزود: کارهایی که در یکسال گذشته انجام شده برای جبران عقب ماندگی و توسعه دسترسی‌ها در مناطق شهری کردستان انجام گرفته و اکنون تمام ۳۰ شهر استان متصل به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت هستند.

آذری جهرمی ضمن بیان گزارش عملکرد حوزه وزارت ارتباطات در خصوص توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی کردستان، وعده داد مشکلات آنتن دهی و شبکه اینترنت در روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران تا پایان سال جاری برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه دلیل عدم پوشش کامل اینترنت در روستاهای کردستان بی توجهی و عدم پیگیری نبوده است، گفت: توپوگرافی استان از جمله دلایل مؤثر در این قضیه است به گونه‌ای که ایجاد سایت تلفن همراه نیاز به سرمایه گذاری حدود ۲۰ میلیارد ریالی دارد و برای شرکت‌های تلفن همراه اقتصادی نیست که در هر روستا یک سایت ایجاد کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه امروز اینترنت به یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی انسان تبدیل شده است، افزود: نیاز مردم به اینترنت و فضای مجازی بشدت افزایش یافته و شیوع ویروس کرونا و ضرورت تردد کمتر این نیاز را تشدید کرده است.

محسن فتحی با اشاره به اینکه مشکلات روستاهای کردستان در حوزه اینترنت و آنتن دهی موبایل همچنان ادامه دارد، گفت: در شرایطی که مدارس تعطیل و آموزش‌ها مجازی شده، این معضل دوچندان است و دانش‌آموزان ساکن در بسیاری از روستاها و خانواده‌های آنان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: سرعت اینترنت در بسیاری از این روستاها به حدی پایین است که متون ساده هم به سختی ارسال می‌شود و تقریبا می‌توان گفت ارسال فایل ویدیویی غیر ممکن است.

استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، یک هزار و ۶۹۷ روستای دارای سکنه است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =