مختار مهاجر

رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان با بیان اینکه امسال کاشت ۹۰ هزار هکتار کلزا را در برنامه داریم، گفت: همچنین تاکنون قرارداد کشت چهار هزار و ۳۰۰ هکتار چغندر بسته شده است.

به گزارش روستانیوز به نقل از مهر، مختار مهاجر در گفتگوی ویژه خبری سیمای مرکز گلستان با موضوع کشت محصولات پاییزه اظهارکرد: برای امسال ۳۶ هزار تن بذر گندم با رقم های مختلف تهیه شده که برابر ۵۰ درصد بذر مورد نیاز استان است.

وی افزود: در سطح استان بوجاری بذور خودمصرفی برای کشاورزان آغاز شده و ضدعفونی هم در حال انجام است و توصیه ما این است که این مهم را با سرعت بیشتری انجام دهند.

مهاجر گفت: در بحث کود تا این لحظه ۶ هزار تن کود مصرفی مورد نیاز در کارگزاری ها ذخیره شده و جلوی توزیع آن را گرفتیم تا بتوانیم آن را برای کشت پاییزه توزیع کنیم.

وی ادامه داد: ۲۰ هزار تن کود مورد نیاز داریم و روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ تن وارد استان می شود که امیدواریم با توجه به اینکه کشت گندم در نیمه دوم آبان ماه آغاز می شود تا آن زمان شرایط را آماده کنیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گلستان بیان کرد: در بحث کلزا با توجه به اینکه امسال ۹۰ هزار هکتار در برنامه کشت داریم حدوداً ۲۶۵ تن بذر تا این لحظه وارد استان شده و در این خصوص هیچ مشکلی نداریم زیرا تهیه ۴۵۰ تن بذر مورد نیاز در سطح استان پیش بینی شده است.

وی در ادامه درخصوص تامین کود فسفات گفت: برنامه ریزی شده که در آبان ماه به میزان ۶ هزار تن کود فسفات ایرانی به ما تحویل داده شود که امیدواریم با توجه به دستور وزیر که در جلسه اخیر، گلستان را برای دریافت کود فسفات در اولویت قرار داد این مهم انجام شود تا بتوانیم برای کشت پاییزه آماده باشیم.

مهاجر در ادامه سخنانش در خصوص کشت جایگزین در گلستان و بخصوص توسعه کشت چغندرقند گفت: ۱۵ سال محققان برجسته مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان درباره کشت چغندرقند در استان تحقیق و پژوهش و بررسی کردند و بر توسعه و ترویج این کشت به عنوان کشت جایگزین در استان به نتیجه رسیدند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گلستان گفت: چهار هزار و ۳۰۰ هکتار قرارداد کشت چغندر و ۳۶ هزار هکتار قرارداد کشت کلزا بسته شده و کشاورزان استقبال خوبی کردند و روند بستن قرارداد ها رضایت بخش بود.

وی افزود: تا این لحظه ۱۰۰ هکتار چغندرقند و ۳۰۰ هکتار کلزا کشت شده است و با توجه به بارش های خوبی که این روزها داشتیم توصیه می کنیم که کشاورزان برای کشت چغندرقند و کلزا تعجیل کنند تا بهترین زمان کشت را از دست ندهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

آخرین اخبار