کد خبر: 6264
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
بند زرین‌کمر شاهرود

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه وجود بندهای خاکی مانع از بروز بحران در مناطق خارتوران، سطوه و بیارجمند شده است، گفت: بند زرین‌کمر شاهرود در پی بارندگی‌های اخیر سرریز شد.

به گزارش روستانیوز به نقل از مهر، محمدرضا کشاورزیان، ضمن بیان اینکه نقش واقعی طرح‌های آبخیزداری طی بارش‌های اخیر در شاهرود و بحران نمایان شده است، ابراز داشت: به همین منظور ادامه این پروژه‌ها در حال حاضر باهدف کنترل سیلاب در شهرستان اجرایی می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه بارش‌های اخیر و جاری شدن آب سطحی و تشکیل سیل در برخی از مناطق شاهرود خسارتی را به دنبال داشت، افزود: خوشبختانه درجاهایی که طرح‌های مهار سیل و رسوب و افزایش نفوذپذیری آب‌ها در قالب‌بندهای خاکی و سنگی ملاتی به اجرا درآمد این پروژه‌ها نقش پایداری خود را آشکار کرده و سبب شد که روستاها و آبادی‌های آن حوزه آبخیز از خطرات سیل در امان باشند.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه در صورت نبود عملیات آبخیزداری مناطق خارتوران، سطوه، بیارجمند دچار آسیب شدید می‌شدند، ابراز داشت: در اکثر مناطق بندهای منابع طبیعی سرریز و آب‌های جاری در مسیر طرح‌ها جاری شدند و نفوذپذیری آب به حداکثر خود رسید که باید گفت سرریز شدن بندهای، زرین‌کمر و دیگر بندها جلوه خاصی به منطقه بخشیده است.

وی افزود: برای جلوگیری از فرسایش خاک و رسوب‌دهی، کنترل هرز آب‌ها و بهره‌وری بهینه از نزولات آسمانی و جلوگیری از خسارت احتمالی و همچنین ذخیره آب برای تولید، تغذیه و افزایش سفره‌های آب‌های زیرزمینی نیازمند به طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری هستیم و این مهم همکاری و مشارکت دستگاه‌های مربوط را نیز می‌طلبد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

آخرین اخبار