کد خبر: 2858
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
پسته

معاون توسعه و مطالعاتی اقتصادی بورس به 3 مانع عرضه محصولات کشاورزی در بورس اشاره کرد.

به گزارش روستانیوز به نقل از فارس، علیرضا ناصرپور معاون توسعه و مطالعاتی اقتصادی بورس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که چرا پس از گذشت 10 سال تنها 10 درصد محصولات کشاورزی در بورس عرضه می‌شود و آیا این مقدار کم نیست؟ گفت: قبول دارم که عرضه 10 درصدی محصولات کشاورزی بسیار کم است و انتظار داریم که حداقل 30 درصد محصولات کشاورزی در بورس عرضه شود.

وی به مشکلات عرضه محصولات کشاورزی در بورس اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی فرهنگ کشاورزان است که آنها به راحتی معاملات مدرن را نمی‌پذیرند؛ آنها بیشتر نتیجه‌گرا و عمل‌گرا هستند و با توصیه و سفارش به دنبال عرضه محصولاتشان در بورس نیستند.

معاون توسعه و مطالعات اقتصادی بورس همچنین تأکید کرد: تنوع بهره‌برداران کشاورزی هم مانع دیگری برای عرضه محصولات کشاورزی در بورس است. 4.5 میلیون بهره‌بردار کشاورزی وجود دارد که گردآوری آنها بسیار سخت است و هر کدام نظرات خودشان را دارند.

به گفته این مسئول، تنها در مورد عرضه گندم باید با 3 میلیون گندم‌کار مواجه شویم. 

ناصرپور همچنین گفت: زمانی که طرف حساب شما بخش صنعت است تعداد آنها بسیار اندک و افراد تحصیل‌کرده‌ای هستند که به پذیرش شرایط و وضعیت جدید رغبت دارند اما در مقایسه، کار در بخش کشاورزی دشوارتر است.

به گزارش فارس، ماده 33 قانون بهره‌وری کشاورزی که در سال 89 ابلاغ شده تأکید دارد که محصولات کشاورزی در بورس عرضه شود و قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی نیز اجرایی شود. مفهوم قیمت تضمینی این است که دولت باید شرایطی را ایجاد کند که اگر کشاورز به هر دلیلی نتواند به نرخ خرید تضمینی تعیین شده بفروشد و یا قیمت بازار بالاتر از همان نرخ باشد محصول کشاورز را خریداری کرده و مابه‌التفاوت آن را پرداخت کند. این در حالی است که از سال 97 به دلیل پایین بودن نرخ خرید تضمینی تعیین شده از سوی دولت عملاً قیمت تضمینی متوقف شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

آخرین اخبار