کد خبر: 1982
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
محمدزاده

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در خصوص برنامه ریزی های انجام شده در راستای مقابله با سیلاب گفت: از ابتدای سال جاری برای مقابله با سیلاب جلساتی در استانداری تهران تشکیل و نقاط بحرانی رود دره های کن و سولقان که می تواند مشکل ساز باشد؛ شناسایی شده است.

به گزارش روسنا به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی استان تهران، محمدنادر محمدزاده مدیرکل گفت: رود دره های تهران سیلاب سریع السیر دارند و فاصله زمانی طغیان آنها تا رسیدن به شهر کوتاه است به همین دلیل می باید مسیر رود دره ها باز بماند.
وی افزود: در همین راستا و به دلیل و اتفاقات سیلاب اخیر در استانهای کشور، استانداری تهران، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای تهران، شهرداری، شرکت آب منطقه ای و اداره کل راه و شهرسازی استان تهران گرد هم آمدند و ۱۲ نقطه خطر آفرین را شناسایی و کنترل کردند که البته، برخی از این نقاط به صورت ضربتی پاکسازی شده و مابقی در دست اجرا و عملیات پاکسازی می باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در ادامه تصریح کرد؛ مقرر گردید با مشارکت شهرداری تهران و شرکت آب منطقه ای استان , مطالعات لازم در این خصوص انجام شده و در حوزه ارتقای ایمنی راه های استان نیز از مشاوران خواسته شده است که دوره بازگشت سیل، مقاومت مسیرهای آبراهی و پل ها را با ضریب اطمینان بیشتری طراحی کنند، تا در بازه های زمانی طولانی تر جوابگو باشد.

محمدزاده گفت: اگرچه در بعضی از راه ها مثل رود دره لواسان به سمت فشم که جزء مسیرهای باریک هستند چاره ای جز دیوارسازی نداریم اما لازم به ذکر است که راهداری استان تهران برای دیوارسازی و ایمن سازی این مسیرها نیاز به منابع مالی دارد.
محمدزاده در پایان و در رابطه با قوانین و مقررات افزود: مقررات ساختمان در مبحث سیل کافی است و به نظر می رسد تغییر ضوابط ساختمانی ضرورتی ندارد و نیازی نیست مقررات شهرسازی در حوزه سیل تغییر کند و این مسائل در طرح جامع مورد توجه قرار گرفته است، مشکل اصلی ساختمانهایی که در سیلابهای اخیر ایران تخریب شد، مشکل محل جاگیری و مکان یابی بوده است، البته این مهم نیز ضروری است که در منطقه ای مثل خوزستان که سطح شهرها هموار بوده و مستعد آب گیری است باید پناهگاه هایی در شهرها ایجاد شود تا وقتی آب بالا می آید شهر پناه داشته باشد و این جزء موارد و ضوابط پدافندی شهرسازی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

آخرین اخبار