مسلمی

معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام بهره برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: ایجاد نهادهای نوبنیاد در دو دسته اقتصادی و صنفی-محصولی با هدف بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید و تجارت بخش کشاورزی در دستور کار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قرار گرفته است.

به گزارش روسنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، عبدالرضا مسلمی با بیان اینکه در یکسال اخیر رویکرد سازمان مرکزی تعاون روستایی، نوسازی شبکه تعاونی‌های روستایی و اتحادیه‌ها و ایجاد نهادهای نوبنیاد است، افزود: ازجمله نهادهای نوبنیاد؛‌ فدراسیون صنایع غذایی،‌ زنجیره خرما و اتحادیه گیاهان دارویی هستند.

وی ادامه داد: اگرچه تشکیل نهادهای جدید به سازمان مرکزی تعاون روستایی واگذار شده است، اما معاونت های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی همکاریهای لازم را با این تشکلها در راستای انجام وظایف محوله داشته‌اند.

به گفته مسلمی؛ این نهادها می توانند با پذیرش نقشهای جدید و پرداختن به مسائل تازه مانند فضای مجازی،‌ بازار و تامین موثرتر نهاده های تولید، خلاء های موجود در تولید و بازار بخش کشاورزی را پوشش دهند. 

وی یادآور شد: البته در بخش تامین نهاده‌ها مانند کود و بذر اقدامات خوبی توسط تعاونی‌های روستایی، کشاورزی و تولید انجام شده اما لازم است اتحادیه‌ها با اقدامات تولیدی و اقتصادی خود بیش از گذشته وابستگی کشور را در این زمینه کاهش دهند.

معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام بهره برداری با تاکید بر اینکه تشکل‌های نوبنیاد رقیب تعاونی‌های روستایی نیستند، افزود: این تشکل‌ها می توانند با پرداختن به امور اقتصادی، بازارهای داخلی و خارجی محصولات کشاورزی را توسعه دهند و با حذف دلالان اعضای خود یعنی کشاورزان را از سود بیشتر منتفع کنند.

مسلمی با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش عمده‌ای از مراحل تشکیل و راه‌اندازی اتحادیه گیاهان دارویی انجام شده است، افزود: به زودی این اتحادیه فعالیت خود را برای ساماندهی بخش تولید و بازار گیاهان دارویی کشور آغاز خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه علی‌رغم ظرفیت بالای گیاهان دارویی در کشور، سهم ما از تجارت جهانی این گیاهان کمتر ۱ درصد است، گفت: اتحادیه گیاهان دارویی می تواند جایگاه واقعی ایران در تولید و بازار جهانی گیاهان دارویی را ارتقاء بخشد.

مسلمی اظهار کرد: بررسی و تحلیلهای کارشناسی تعاونی‌های روستایی نشان داده است که اگر نوسازی و بازسازی در شبکه تعاونی‌ها صورت نگیرد به زودی توسط رقبا حذف ویا سهم خود را در بازار نهاده ها ومحصولات کشاورزی از دست خواهند داد که در این صورت حذف تعاونی های روستایی با توجه به ظرفیت بالقوه ‌و ارتباط مستقیم آنها با تولیدکنندگان، می تواند برای بخش کشاورزی نتایج منفی فراوانی به دنبال داشته باشد.

مسلمی اولین قدم برای نوسازی و بازسازی تعاونی‌های روستایی را اصلاح آیین‌نامه‌ها،‌ دستورالعمل‌ها و بازمهندسی بخشی از فرآیندها عنوان کرد و افزود: در همین راستا برخی از تعاونی‌ها که سال‌ها غیرفعال یا زیانده بودند با انجام اصلاحاتی هم اکنون در مسیر بهبود محیط کسب و کار خود گام برمی دارند.

مسلمی در پایان همچنین بازبینی و تغییر جدی در سرفصل‌های آموزشی، توسط دفتر توسعه اموزش تعاونی‌ها و تشکل‌های سازمان مرکزی بمنظور توانمندسازی شبکه تعاونی‌های روستایی را یکی دیگر از اقدامات مهم در این زمینه برشمرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

آخرین اخبار