کد خبر: 1139
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳
6

مجری طرح چغندرقند با تأکید بر لزوم تجدیدنظر دولت در نرخ خرید تضمینی چغندرقند، گفت: حدود ۲۵ درصد نیشکر خوزستان برداشت شده و عمده برداشت و تولید شکر از آن به سال ۹۸ منتقل می‌شود.

به گزارش «روسنا» به‌نقل از مهر، شکر یکی از محصولات استراتژیک و مهم کشور است که طی سال‌های اخیر درصد خوداتکایی آن در کشور افزایش و میزان وارداتش کاهش یافته است. تولید شکر در کشور ما به دو صورت انجام می‌شود. بخشی از کشت چغندرقند و بخش دیگر از کشت نیشکر. طی هفته‌های اخیر که قیمت این کالا در بازار افزایش یافته و برخی عنوان می‌کنند که این افزایش قیمت به‌دلیل کاهش عرضه است، خوداتکایی و تولید آن در کشور بیش از پیش اهمیت می‌یابد. امسال تولید نیشکر به‌دلیل خشک‌سالی با کاهش روبه‌رو بوده، ضمن این‌که برداشت آن نیز به‌دلیل بارندگی‌ها در استان خوزستان تأخیر داشته و بسیار کند انجام می‌شود. به گفته کارشناسان همین مسأله یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت این کالا طی هفته‌های اخیر است. در همین زمینه، علیرضا یزدانی، مجری طرح چغندرقند و مشاور وزیر جهاد کشاورزی، با بیان این‌که معمولاً عملیات برداشت نیشکر در استان خوزستان از آبان‌ماه شروع می‌شود، اظهارداشت: عملیات برداشت در سال جاری با بارش‌های خوب و مستمر در این استان همزمان شد و به‌همین دلیل با تأخیر در عملیات برداشت این محصول مواجه شدیم. وی با اشاره به تأثیر خشک‌سالی شش‌ماهه نخست سال بر مزارع نیشکر افزود: این امر تولید نیشکر را نیز با تنش‌هایی مواجه کرد. مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در سال گذشته در این زمان بیش از 5/6 میلیون تن نیشکر برداشت شده بود، اما امسال تا این لحظه حدود یک‌میلیون و ۲۴ هزارتن از این محصول برداشت شده است.

عمده برداشت نیشکر سال ۹۷ به سال ۹۸ منتقل می‌شود

یزدانی ادامه داد: با توجه به بارش‌هایی که در روزهای آینده پیش‌بینی شده، به احتمال زیاد برداشت نیشکر تا اردیبهشت‌ماه سال ۹۸ ادامه خواهد داشت؛ درحالی‌که سالیان قبل عملیات برداشت تا پایان سال به تمام می‌رسید؛ بنابراین عمده تولید شکر نیشکری سال ٩٧ به سال ٩٨ منتقل می‌شود. وی درباره میزان کاهش تولید به‌دلیل خشک‌سالی و این‌که عده‌ای عنوان می‌کنند تولید در سال جاری ۵۰ درصد افت داشته است، گفت: به‌دلیل تنش‌های آبی در دوره رشد، کاهش تولید خواهیم داشت؛ ولی درحال‌حاضر نمی‌توان با قاطعیت عددی برای آن تعیین کرد. مجری طرح چغندرقند درخصوص وضعیت چغندرقند پاییزه گفت: عملیات برداشت چغندر پاییزه کشور حدوداً از اوایل اردیبهشت‌ماه از استان خوزستان آغاز می‌شود و پیش‌بینی می‌شود حدود یک‌میلیون تن چغندرقند در کشور تولید شود که حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزارتن شکر از آن استحصال می‌شود.

حدود ۲۵ درصد نیشکر برداشت شده است

وی همچنین سطح مزارع قابل برداشت نیشکر سال جاری را حدود ۸۷ هزار ۵۰۰ هکتار بیان و اظهار داشت: هم‌اکنون حدود ۲۵ درصد آن برداشت شده است. یزدانی میزان تولید نیشکر را در سال گذشته حدود هشت‌میلیون تن اعلام کرد و گفت: از این میزان نیشکر حدود ۸۵۰ هزار تن شکر استحصال شد. مجری طرح چغندرقند با این‌که برداشت نیشکر در سال جاری نیز از همان پاییز آغاز شد، ادامه داد: به‌دلیل بارندگی سرعت این برداشت بسیار کم بوده است.

تولید ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن چغندرقند در کشور

یزدانی میزان تولید چغندرقند پاییزه را حدود یک‌میلیون تن عنوان کرد و افزود: در چغندرقند بهاره با کمی کاهش سطح زیرکشت مواجه بودیم؛ اما متوسط عملکرد در واحد سطح افزایش یافت. میزان تولید چغندرقند بهاره سال جاری حدود شش‌میلیون و ۳۰۰ هزار تن بوده که در مجموع هفت‌میلیون و ۳۰۰ هزارتن چغندر در کشور تولید شد. وی با اشاره به این‌که برای سال ۹۸ نیاز به واردات شکر به کشور وجود دارد، افزود: در سال ۹۷ ما تقریباً نیازی به واردات شکر نداشتیم؛ چراکه در پایان سال ٩٦حدود دومیلیون تن شکر تولید شد و این میزان پاسخگوی نیاز داخل بود. یزدانی درباره وارداتی که امسال به کشور انجام شده است، گفت: بخشی از واردات شکر خام که امسال انجام شده مربوط به ثبت سفارش‌های سال گذشته بوده؛ ضمن این‌که میزان کمبود سال ۹۸ باید از هم‌اکنون وارد شود، چون واردات به‌صورت شکرخام انجام می‌شود و این شکر باید در کارخانجات تصفیه شود.

قیمت نهایی خرید تضمینی چغندرقند به‌زودی اعلام می‌شود

این مقام مسئول درباره نرخ خرید تضمینی چغندرقند و آخرین نتایج پیگیری‌های وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش نرخ خرید این محصول توضیح داد: وزارت جهاد پیشنهادات خود را در این زمینه به شورای اقتصاد اعلام کرده، بررسی‌های کارشناسی نیز روی آن انجام شده و قیمت نهایی به‌زودی اعلام خواهد شد. وی با بیان این‌که اعلام نرخ خرید تضمینی منطقی کشاورزان را برای کشت چغندرقند ترغیب می‌کند، گفت: کشت چغندرقند علاوه‌بر تولید شکر در تولید علوفه و همچنین تناوب زراعی نقش دارد. یزدانی با اشاره به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی، افزود: این‌که قیمت چغندر پایین باشد و کشاورزان به کشت محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی روی آورند مناسب نیست.

احتمال کاشت گوجه و سیب‌زمینی در صورت عدم تغییر نرخ خرید تضمینی

وی با بیان این‌که در کشت چغندرقند علاوه‌بر تولید شکر، تولید علوفه نیز خواهیم داشت، افزود: اگر قیمت خرید چغندر افزایش نیابد، کشاورزان به کشت سیب‌زمینی و گوجه روی می‌آورند که در این صورت تولید این محصولات افزایش چشمگیری خواهد داشت و ممکن است دولت مجبور به خرید توافقی این محصولات شود. ضمن این‌که از طرف دیگر هم تولید چغندر کاهش می‌یابد و دولت مجبور است به منظور تأمین نیاز کشور اقدام به واردات شکر کند، بنابراین می‌بایستی در قیمت خرید تضمینی چغندرقند تجدیدنظر شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

آخرین اخبار